Charytatywny rajd rowerowy

Autor: MS/GB • 19 maja 2017 08:54 • Lębork • 0 • Oceń: 0

Miasta partnerskie Łeby Hohnstorf (w Niemczech) oraz Jodoigne (w Belgii) były celem rajdu rowerowego, w którym uczestniczyło siedem osób. Łeba zorganizowała to wydarzenia razem z gminą Nowa Wieś Lęborska w pierwszym tygodniu Maja.

rowerzyści.JPG
fot. Michał Sałata

Rowerzyści odwiedzili także takie miejscowości jak: Mielno, Międzyzdroje, Stavenhagen, Parchim, Hanower, Paderborn, Essen. W każdej z tych miejscowości przedstawiciele obu gmin mieli możliwość spotkania się z włodarzami tych miejscowości. Nie  zawsze były to tylko oficjalne spotkania w urzędzie, ale także luźne pogawędki  przy kawie i cieście. Gościnnie odwiedzili również Parlament Europejski i Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE w Brukseli. Jak się okazało, rajd miał bardzo duże znaczenie promocyjne dla obu gmin. 

Warto wspomnieć, że w spotkaniu z Burmistrzem Hohnstorfu uczestniczyli również przedstawiciele „Związku Byłych Łebian” mieszkający na co dzień w Niemczech. Rowerzyści na trasie rozdawali napotkanym sympatykom jazdy na dwóch kółkach odblaski oraz informatory zachęcające do odwiedzenia nadmorskiego kurortu. Powstała również specjalna publikacja niemieckojęzyczna, która trafiła do większości Centrów Informacji Turystycznych w tej części Niemiec i Belgii. 

Łączna długość trasy wyniosła ponad 1200 kilometrów, a średnia prędkość jazdy rowerem wynosiła 22 km\h. Przystankiem końcowym dla rajdu była miejscowość Jodoigne w Belgii. W spotkaniu z cyklistami udział wziął pełniący obowiązki Burmistrza Miasta Jodoigne Pan – MEURICE Jean-Luc, radni, a także lokalna prasa. Przekazano sobie drobne upominki. Na pamiątkę Rajdu Rowerowego przekazano dwa obrazy zawierające zdjęcia Łeby i Gminy Nowa Wieś Lęborska.  


- Mam głęboką nadzieję, że dzięki tej inicjatywie dojdzie do jeszcze owocniejszej współpracy pomiędzy naszymi gminami – mówi Andrzej Strzechmiński, Burmistrz Miasta Łeby. 

Patronat honorowy nad rajdem objął Marszałek Województwa Pomorskiego – Mieczysław Struk, Burmistrz Miasta Łeby – Andrzej Strzechmiński oraz wójt Gminy Nowa Wieś Lęborska – Ryszard Wittke. Inicjatorem i pomysłodawcą zorganizowania rajdu był Marek Lacher.

„Trzeźwo patrzę - trzeźwo jadę” jest akcją nastawioną na profilaktykę uzależnień stworzoną dla popularyzacji wiedzy na temat problemów jakie niesie za sobą uzależnienie od alkoholu oraz innych używek i wskazanie alternatywy spędzania wolnego czasu – czynnie z rodziną bądź ze znajomymi. Jest to też ukazanie młodemu pokoleniu jak atrakcyjnie i zdrowo można spędzić urlop, a przy okazji zobaczyć wiele ciekawych miejsc napotkanych po drodze.

Ponadto planowana akcja miała jak zwykle przesłanie charytatywne. Przez ten wyjazd cykliści wsparli 6 letniego chłopca - Franciszka Kowalczyka chorego na mukowiscydozę. Informowali o możliwości wpłacania środków finansowych na konto fundacji, do której należy Franek pokazując tym samym, że nie jest sam w walce z tą ciężką chorobą.  Opinie

* pola wymagane
Uwaga! Publikowane poniżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. GWE24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, prosimy zgłosić naruszenie.