Upamiętniono rocznicę wywózki na Sybir

Artykuł użytkownika Autor: g.bryszewski • 10 lutego 2017 10:04 • Lębork • 0 • Oceń: 3

Przed Pomnikiem Zesłańców Sybiru w Lęborku Sybiracy upamiętnili 77 rocznicę pierwszej masowej wywózki Polaków z Kresów Wschodnich do sowieckich łagrów, kołchozów i gułagów. W uroczystości wziął udział Burmistrz Lęborka Witold Namyślak.

sybiracy.jpg

Lęborscy Sybiracy zrzeszeni w Związku Sybiraków Koło Lębork wciąż mają w pamięci tragiczne wydarzenie z lutego 1940 roku, kiedy to wczesnym świtem zostali obudzeni w swoich rodzinnych domach wrzaskiem i waleniem kolb karabinów w drzwi.

Było niewiele czasu na spakowanie niezbędnych rzeczy, po czym całymi rodzinami zapakowani zostali do wagonów kolejowych i powiezieni w nieznane. Trafili na Sybir, skąd wielu z nich miało już nigdy nie powrócić. Tak zaczęła się pierwsza z czterech przeprowadzonych przez NKWD wielkich fal deportacji Polaków z terenów II Rzeczypospolitej, które po 17 września 1939 roku znalazły się pod okupacją sowiecką. Pierwsza wywózka objęła około 150 tysięcy ludzi, wg niektórych źródeł było to nawet 200 tysięcy. Do czerwca 1941 roku na Syberii znalazło się łącznie około 1 miliona 800 tysięcy Polaków (niektórzy historycy określają tę liczbę na dwa, a nawet 2,5 miliona wysiedlonych). Głód, mróz, fatalne warunki i praca ponad zabrały wiele istnień ludzkich. Do kraju nie wrócił co trzeci z wywiezionych Rodaków.


W 77. rocznicę pierwszej wywózki na Sybir   W 77. rocznicę pierwszej wywózki na Sybir   W 77. rocznicę pierwszej wywózki na Sybir


Opinie

* pola wymagane
Uwaga! Publikowane poniżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. GWE24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz jest obraźliwy, wulgarny lub łamie inne normy, prosimy zgłosić naruszenie.