Zamknij

W Lęborku brakuje wolontariuszy. Do wielu rodzin pomoc może nie dotrzeć

15:50, 05.10.2017 A.D
Skomentuj

Zostało niewiele czasu, żeby przyłączyć się do akcji Szlachetnej Paczki w Lęborku.  

Szlachetna Paczka jest projektem pomocy bezpośredniej dla rodzin ubogich, osób starszych, samotnych i schorowanych. Cała akcja polega na tym, że najpierw wolontariusze docierają do potrzebujących rodzin. Następnie określają, jakie są ich potrzeby i co można dla nich zrobić. Tworzą opisy rodzin, które z kolei trafiają do internetowej bazy na szlachetnapaczka.pl. Dzięki tej liście rodziny mają szanse na uzyskanie pomocy od darczyńcy, który przeszukując bazę, wybiera rodzinę, której chce pomóc.

Lębork zalicza się do ponad 900 rejonów w Polsce, które zaangażowały się w akcję Szlachetnej Paczki. Niestety jak mówi lider lęborskiego rejonu Radosław Zimnowoda, rąk do pracy jest na razie mało.

- Obecnie razem ze mną jest czterech wolontariuszy. Jesteśmy na etapie poszukiwania pomocników, tak jak i historii rodzin, które potrzebują pomocy. Chcielibyśmy dotrzeć nawet poza Lębork, do okolicznych wsi, ale do tego potrzebna jest większa ilość wolontariuszy. Prawda jest taka, że im więcej "Super W", tym więcej rodzin otrzyma pomoc - mówi Radosław Zimnowoda.

Dlaczego w Lęborku brakuje wolontariuszy?

- To bardzo odpowiedzialna funkcja i myślę, że właśnie to przeraża potencjalnego ochotnika. Wolontariusz najpierw musi dotrzeć, znaleźć taką rodzinę, a to nie jest łatwe. Ludzie, którzy na prawdę potrzebują pomocy, zazwyczaj się po nią nie zgłaszają. Trzeba więc rozmawiać z pedagogami, lekarzami i duszpasterzami, żeby sami wskazali nam taką rodzinę (oczywiście jest ona anonimowa dla otoczenia). Potem wolontariusz musi przeprowadzić z rodziną wywiad środowiskowy. Musi znać ich dochody i potrzeby. A na koniec musi podjąć samodzielną decyzję, czy włączyć tą rodzinę do akcji.

Kto więc może zostać wolontariuszem Szlachetnej Paczki?

- Najbardziej czekamy na osoby pełnoletnie. Właśnie z tego względu, że tak jak powiedziałem, to bardzo odpowiedzialna funkcja. Oczywiście nie zamykamy furtki na osoby młodsze. Mogą one pełnić funkcję wolontariusza wspomagającego, czyli towarzyszącego pełnoletniemu wolontariuszowi. Żeby się zapisać wystarczy wejść na stronę www.szlachetnapaczka.pl.

Ale potrzebującym rodzinom można pomóc w inny sposób, nawet nie będąc wolontariuszem.

- Zgadza się. Tak samo jak ja w zeszłym roku, Lęborczanie mogą pełnić funkcję darczyńcy. W listopadzie otwiera się baza z listą rodzin, ich historią i potrzebami. Tam można wybrać rodzinę, której chcemy udzielić pomocy. Taką paczkę można przygotować z domu i wysłać kurierem, albo przekazać osobiście podczas finału Szlachetnej Paczki, który ma miejsce 10 grudnia. To wspaniałe przeżycie i zapada w pamięci na długo.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

KK

0 0

"Naprawdę" naprawdę razem :) 23:50, 06.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%