Zamknij

Wykorzystanie biomasy w energetyce ? czy to ma sens?

12:54, 23.08.2018 K.G Aktualizacja: 13:01, 23.08.2018
Skomentuj

Nieodnawialne źródła energii kiedyś się wyczerpią i nie ma ku temu żadnych wątpliwości. Chyba wszyscy zaczynamy zdawać sobie z tego sprawę, przyjmując do wiadomości, że problem ten musimy w jakiś sposób rozwiązać. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat pojawiło się kilka rozwiązań, które mają spowodować mniejszą eksploatację zasobów naszej planety. Jednym z nich jest wykorzystanie biomasy, która należy do odnawialnych źródeł energii.

Czym w ogóle jest biomasa?

Biomasa to nic innego jak wszelkie materiały i substancje organiczne. Jej źródłem jest najczęściej materia pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, którą otrzymuje się w wyniku działalności leśnej, przemysłowej oraz przede wszystkim – rolnej. Mamy tu na myśli głównie drewno, słomę, siano, rośliny z upraw energetycznych, odpady, a także produkty i pozostałości, które powstają w trakcie procesu produkcyjnego.

W tym momencie na myśl nasuwa się pytanie: skoro ludzkość od tysięcy lat zajmuje się rolnictwem, to czy biomasę mieliśmy w zwayczaju wykorzystywać już wcześniej, czy jest to rewolucja kilkunastu minionych lat? Okazuje się, że aż do połowy XIX wieku była ona głównym surowcem, z którego pozyskiwano energię. Prężnie postępujący rozwój przemysłowy wymusił w następnych latach konieczność znalezienia innych źródeł paliwa dla sektora energetycznego.

Zalety i wady wykorzystania biomasy

Powrót wykorzystania biomasy do łask był podyktowany przede wszystkim potrzebą znalezienia alternatyw dla nieubłaganie wyczerpujących się nieodnawialnych źródeł energii. Biomasa rzeczywiście stanowi pewnego rodzaju remedium na taki stan rzeczy, a to ze względu na fakt, że w najbliższej przyszłości rolnictwo nigdzie się nie wybiera, jednocześnie stale dostarczając świeżego surowca. Co więcej – spalanie surowca organicznego wiąże się z zerową emisją CO2, będącego przecież jednym z gazów cieplarnianych.

Tutaj przeczytasz o wykorzystaniu biomasy w Polsce http://trendywenergetyce.pl/perspektywy-rozwoju-biomasy-w-polsce

Wśród wad tego rozwiązania można wymienić przede wszystkim:

  • problemy z transportem na duże odległości, a co za tym idzie – niską opłacalność przedsięwzięcia przy działaniach na skalę krajową lub międzynarodową;
  • trudności związane z magazynowaniem surowca, szczególnie gdy w grę wchodzą jego duże ilości.

Wobec powyższych cech biomasy proponuje się, by była ona wykorzystywana przede wszystkim przez lokalnych producentów energii.

Biomasa jako źródło energii

Do około 2012 roku to właśnie biomasa dominowała na rynku naturalnych źródeł energii, będąc zarówno paliwem współspalanym, jak i spalanym. W przełomowym 2013 roku stało się jasne, że w najbliższych latach dominować będzie energetyka wiatrowa.

Szacuje się, że obecnie biomasa jest trzecim najszerzej stosowanym źródłem energii naturalnego pochodzenia. Z tego powodu wciąż rozwijane są różne technologie związane z jej pozyskiwaniem i przetwarzaniem. Jednym z pomysłów jest wprowadzenie w życie energetyki rozproszonej.

Podsumowanie

Wykorzystanie biomasy w energetyce nie jest świeżą ideą.  Mimo bardzo istotnych problemów związanych z produkcją i dystrybucją tego naturalnego paliwa, rynek widzi w nim potencjał, który z pewnością zostanie wykorzystany w przyszłości. Czy to ma sens? Wiele rzeczy wskazuje, że tak.

(K.G)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%