Zamknij
REKLAMA

Obcokrajowcy pracują w regionie. Także w naszym powiecie

11:27, 30.08.2017 | G.B
REKLAMA
Skomentuj

Pracodawcy mają coraz większy problem ze znalezieniem pracowników, którzy spełniają ich oczekiwania. W regionie coraz częściej zatrudniani są więc obcokrajowcy zza wschodniej granicy.

O coraz większym zainteresowaniu zatrudnianiem cudzoziemców przez pomorskich pracodawców mówią m.in dane Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy. Jak się okazuje, w 2016 roku odnotowano ponad 2,5 krotny wzrost (w porównaniu do roku poprzedniego) zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy województwa pomorskiego oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy obywatelom zza wschodniej granicy. 

Liczba wspomnianych oświadczeń lawinowo rośnie od dwóch ostatnich lat. W 2015 roku w pomorskich, powiatowych urzędach pracy zarejestrowano łącznie 25,4 tys. wspomnianych oświadczeń, w kolejnym roku było ich 67,4 tys. W bieżącym roku szybko udało się pobić ubiegłoroczny rekord, w okresie styczeń-lipiec zanotowano bowiem aż 74,8 tysiąca wniosków. 
Wspomniane wyżej dane dotyczą oświadczeń o zamiarze wykonywania pracy obywatelom Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej, Gruzji i Ukrainy bez konieczności uzyskania pozwolenia na pracę.

Jak wygląda zainteresowanie zatrudnianiem obcokrajowców w pomorskich powiatach?

Obcokrajowcy najbardziej są potrzebni w Gdańsku i powiecie gdańskim, w okresie styczeń-lipiec bieżącego roku złożono tam aż 35223 oświadczeń, w Gdyni było ich 10364, poważne zainteresowanie zatrudnianiem obcokrajowców zaobserwowano także w powiecie kartuskim, gdzie oświadczeń pojawiło się aż 8988. Zatrudnianiem cudzoziemców zainteresowani są także pracodawcy z powiatów w bezpośrednim sąsiedztwie Trójmiasta - w powiecie tczewskim oświadczeń było 3500, w starogardzkim było ich 2712, w puckim zarejestrowano 2831 oświadczeń, a w powiecie wejherowskim było ich 2808.

Pracodawcy z powiatu lęborskiego również chcą zatrudniać obcokrajowców. Do lipca bieżącego roku w zarejestrowano 505 oświadczeń.

Co ważne, liczba cudzoziemców, którzy podjęli pracę w związku z zarejestrowanym oświadczeniem nie zawsze jest taka sama, jak liczba zarejestrowanych oświadczeń. Okazuje się bowiem, że  dla części cudzoziemców zarejestrowano więcej niż jedno oświadczenie, zdarzają się także odmowy udzielenia wizy i sytuacje, gdy obcokrajowcy rezygnują z przyjazdu do Polski.

(G.B)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

MieszkaniecMieszkaniec

0 0

Zobaczycie ile zostanie z obietnic McDonalda że Leborczan zatrudni.Mieszkańcy Ukrainy już są rekrutowani. 17:01, 31.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MmMm

0 0

Bynajmniej utciwie pracują i nie narzekają 23:15, 07.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© gle24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018