Zamknij

Misja gospodarcza do Chin

09:06, 17.11.2017 G.B
Skomentuj

Promocja gospodarcza regionu, pokazanie potencjału pomorskich firm i nawiązanie współpracy biznesowej, a także promocja pomorskich uczelni - to główne cele misji gospodarczej województwa pomorskiego do Chin, której organizatorami są Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Agencja Rozwoju Pomorza.

Od 18 do 24 listopada br. 12 pomorskich przedsiębiorstw oraz 2 pomorskie uczelnie wezmą udział w misji gospodarczej do Chin. Do udziału w misji zaproszono firmy z branży stoczniowej, spożywczej oraz chemicznej. Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu „Pomorski Broker Eksportowy” – regionalnego (pierwszego w Polsce) kompleksowego systemu wspierającego działalność pomorskich przedsiębiorców za granicą. Realizację działań w Pomorskim Brokerze Eksportowym przez najbliższe lata umożliwią środki finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Z misją pomorskich firm związane jest uruchomienie w Pekinie Biura Pomorskiego Brokera Eksportowego, które wspierać będzie pomorski biznes w nawiązywaniu kontaktów z podmiotami chińskimi, organizacji spotkań biznesowych oraz pobytu naszych przedsiębiorców na terenie Chin.

- Wybór firm właśnie z tych branż wynika z wiedzy i doświadczenia współorganizatora misji gospodarczej, Pomorskiego Biura w Chinach, które już od 2011 roku reprezentuje nasz region w Państwie Środka. Dobre relacje z lokalnym biznesem pozwoliły na zbadanie potrzeb rynku i na dobór odpowiednich uczestników ze strony chińskiej w spotkaniach B2B. Liczymy więc na wzajemne zainteresowanie ofertami biznesowymi. Przygotowany program umożliwi również szerszą prezentację województwa pomorskiego, jako potencjalnego partnera dla regionów oraz miast, które będziemy odwiedzać – mówi Piotr Ciechowicz, Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Pomorza.

Dla pomorskich przedsiębiorców zorganizowano spotkania B2B z firmami z Pekinu, Qingdao oraz Liaocheng, wizytę studyjną w Parku Rolnictwa Ekologicznego i Parku Technologicznym Przemysłu Chemicznego w Liaocheng oraz seminaria gospodarcze, wprowadzające polskie firmy na rynek chiński. Stronie chińskiej zostanie przybliżona specyfika pomorskiego regionu i biznesu. Uczestnicy misji udadzą się również do Qingdao – drugiego co do wielkości portu w Chinach, ośrodka przemysłowego i biznesowego, gdzie odbędą się spotkania B2B z przedstawicielami reprezentowanych branż.

Przedstawiciele dwóch pomorskich uczelni: Politechniki Gdańskiej oraz Akademii Sztuk Pięknych, nawiążą kontakty badawcze i artystyczne z tamtejszymi uczelniami. Udział uczelni jest związany z projektem Study in Pomorskie, w ramach którego ośrodki akademickie prowadzą działania zachęcające zagranicznych studentów do studiowania na naszych uczelniach.

Misji towarzyszyć będą dwa wydarzenia na szczeblu samorządowym: podpisanie Listu Intencyjnego pomiędzy miastami Gdańsk a Qingdao oraz Porozumienia o Współpracy pomiędzy Pruszczem Gdańskim a Yanggu. W obu przypadkach współpraca dotyczyć będzie wzmocnienia relacji gospodarczych i handlowych oraz wykorzystania terenów inwestycyjnych.

Pomorskie firmy biorące udział w misji:
*Laboratorium Analiz Chemicznych Spark-Lab Sp. z o.o.
*Entra Sp. z o.o.
* I.W. IMPULS
*NM Monika Ziółek
*Natura i Zdrowie Sp. z o.o.
*Elbudmed Hubert Staśkiewicz
*StoGda Ship
*Przedsiębiorstwo Usług Okrętowych PRODMOREX Sp. z o.o.
*PPH CYMES Sp. z o.o. Sp. K
*Przedsiębiorstwo Projektowo-Usługowe NAVA Sp. z o.o.
*PPHU „NASZA CHATA” Marek Zblewski
*SEKO S.A.

To już trzecia misja
Piotr Ciechowicz, Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Pomorza
- W skład pomorskiej delegacji wchodzi 12 firm oraz przedstawiciele władz samorządowych, których udział biorąc pod uwagę specyfikę rynku chińskiego będzie dodatkowym wzmocnieniem wiarygodności oferty gospodarczej województwa pomorskiego. To już trzecia współorganizowana przez agencję misja gospodarcza do Chin. Dwie pierwsze, przygotowane pod kątem branży spożywczej, zostały pozytywnie ocenione przez pomorskie firmy.

Projekt Study in Pomorskie
To pakiet działań, którego celem jest wspieranie inicjatyw służących umiędzynarodowieniu pomorskich ośrodków akademickich i poprawie ich konkurencyjności. Wspólna inicjatywa ma przyczynić się m.in.do: zwiększenia liczby studentów zagranicznych oraz pochodzących spoza województwa pomorskiego, studiujących na pomorskich uczelniach; zatrzymania na regionalnych uczelniach absolwentów pomorskich szkół średnich i zwiększenia powiązań sieciowych pomorskich uczelni.
Partnerzy projektu to: Samorząd Województwa Pomorskiego; Agencja Rozwoju Pomorza; Akademia Morska w Gdyni; Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku; Akademia Pomorska w Słupsku; Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku; Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku; Gdański Uniwersytet Medyczny; Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański

Pomorski Broker Eksportowy
Projekt „Pomorski Broker Eksportowy” to kompleksowy system wspierania eksportu w województwie pomorskim” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej – Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. PBE jest projektem partnerskim realizowanym przez Agencję Rozwoju Pomorza – lidera projektu, Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza, Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość, Inkubator STARTER, InvestGDA, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny. Odbiorcami Brokera są mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z siedzibą w województwie pomorskim.Broker oparty jest na trzech filarach. Pierwszy obejmuje ocenę potencjału eksportowego firm, które chciałyby rozpocząć lub rozszerzyć swoją działalność na rynkach zagranicznych. Do tego celu stworzona została sieć wykwalifikowanych brokerów eksportowych oraz przygotowano wiele szkoleń i seminariów dotyczących wejścia na rynki zagraniczne. Dzięki drugiemu firmy mogą liczyć na dofinansowanie udziału w szerokiej ofercie misji gospodarczych i międzynarodowych targów. Trzeci daje możliwość ubiegania się o granty na dofinansowanie udziału w dowolnie wybranych targach i innych wydarzeniach gospodarczych na całym świecie, poza oferowanymi przez program wsparcia.

(G.B)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%