Zamknij
REKLAMA

Ceny nieruchomości w Lęborku w 2017 roku

09:15, 29.11.2017 | .
REKLAMA
Skomentuj

Rynek nieruchomości w Lęborku rozwija się dobrze, dzięki czemu poszukujący mieszkania mają do dyspozycji wiele ciekawych propozycji. Tym razem opisujemy, jakiego typu nieruchomości warto wybrać i o czym należy pamiętać przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego.

Spadające bezrobocie (wynoszące pod koniec 2017 roku w powiecie lęborskim 7,3%, a więc tylko o 0,3% niż średnia krajowa) sprawia, że coraz więcej rodzin zaczyna myśleć o własnym mieszkaniu. Stąd warto przyjrzeć się ofercie mieszkaniowej w Lęborku i sprawdzić gdzie ubezpieczyć mieszkanie z www.ubezpieczeniemieszkania.pl.

W Lęborku w stosunku do liczby mieszkańców nowych mieszkań jest całkiem sporo – duża w tym zasługa władz gminy, które od ponad dwóch lat budują mieszkania komunalne. Samorząd przeznaczył na wybudowanie 170 takich mieszkań kilkanaście milionów złotych, a 30% inwestycji finansowanych jest z rządowego funduszu dopłat. Kilka dni temu klucze do mieszkań przy ulicy Czecha przekazano kolejnym 22 rodzinom. Dzięki takiej strategii znacznie skracają się kolejki oczekujących na własne M mniej zamożnych rodzin, a miasto przekazuje mniejsze mieszkania tym rodzinom, których nie stać było na utrzymanie większych mieszkań komunalnych.

Szeroka oferta rynku pierwotnego

Oferta dla rodzin, które stać na kupno własnego mieszkania również wygląda ciekawie dzięki sporej liczbie mieszkań z rynku wtórnego i kilku ciekawym inwestycjom deweloperów realizowanym w Lęborku. Nowych mieszkań buduje się całkiem sporo i są w cenach, które nie odbiegają od podobnej wielkości miast w całej Polsce.

Nowe budynki mieszkalne zlokalizowane są blisko centrum – w trzypiętrowym bloku z lokalami usługowymi przy ul. Wyszyńskiego, 8-piętrowym nowoczesnym wieżowcu przy ul. Mireckiego i w funkcjonalnym apartamentowcu z ogródkami przy ul. Tatrzańskiej. Ceny tych nieruchomości kształtują się od 3500 do 3800 za metr kwadratowy.

Ciekawą propozycją dla rodzin poszukujących większych mieszkań są 3- lub 4-pokojowe apartamenty z dużymi ogródkami, zlokalizowane nieco dalej od centrum, ale z dogodnym dojazdem. Takie jedno- lub dwupoziomowe apartamenty buduje obecnie w Lęborku aż trzech deweloperów. Ciekawie zaprojektowane mieszkania na zamkniętych osiedlach kosztują od 2700-2900 za metr kwadratowy i stanowią doskonała alternatywę dla osób, które nie chcą budować domu, lecz posiadać 70-90-metrowe mieszkanie z 300-metrowym ogródkiem idealnym do rekreacji

Rynek wtórny – tańszy i równie szeroki

Mieszkanie z rynku wtórnego można w Lęborku kupić średnio za 2200-3300 za metr kwadratowy, choć oczywiście cena zależy od lokalizacji, typu nieruchomości i standardu jej wykończenia. Mieszkanie dwupokojowe do remontu w starej kamienicy lub bloku kupimy już poniżej 100 tys. zł, ale wyremontowane mieszkania z nowoczesną zabudową kuchenną już powyżej 200 tys.

Należy pamiętać że kupując mieszkanie na rynku wtórnym, do ceny trzeba jeszcze dodać 2% podatku od czynności cywilnoprawnych. Koszt mieszkania wartego 250 tys. zł wzrasta więc średnio o 5 tys. zł. Musimy też zapłacić pośrednikowi obrotu nieruchomościami – w przypadku 2-pokojowych mieszkań około 3% wartości. Kupując mieszkanie od dewelopera, tych kosztów nie poniesiemy. Będziemy też mieli większą gwarancję, że wartość mieszkania wybudowanego w nowej technologii nie spadnie i będzie ono tanie w utrzymaniu.

Jeśli mieszkanie, to tylko z dobrym ubezpieczeniem

Pamiętajmy, że zarówno w przypadku kupna mieszkania z rynku pierwotnego, jak i wtórnego ważne jest posiadanie kompleksowej polisy mieszkaniowej. I nie chodzi tu wyłącznie o przypadki, gdy polisy wymaga od nas bank udzielający nam kredytu hipotecznego.

Mieszkanie to dla sporej grypy klientów dorobek ich całego dotychczasowego życia, więc oczywiste jest, że należy je zabezpieczyć na wypadek kradzieży i innych zdarzeń losowych. Na przykładzie polisy PZU ubezpieczenie domu na www.ubezpieczeniemieszkania.pl należą do nich:

- kradzież z włamaniem i rabunek,

- powódź, zalanie, huragan, pożar, grad, uderzenie pioruna itp.,

- akty wandalizmu (np. uszkodzenie drzwi lub szyb),

- szkody wyrządzonej na czyimś mieniu lub zdrowiu w ramach OC.

Ciekawym dodatkiem do polisy jest domowy Assistance, czyli pakiet gwarantujący pomoc fachowca (np. hydraulika czy szklarza) na wypadek awarii czy dewastacji. Ochroną ubezpieczeniowa objęte jest zarówno mienie nieruchome (okna, drzwi, ściany nośne i działowe, glazura, armatura itp.), jak i ruchome (sprzęt AGD, RTV, biżuteria, ubrania), a wysokość składki zaczyna się od 159 zł rocznie, choć oczywiście zależy od wybranej wysokości sumy ubezpieczenia, lokalizacji, sposobu zabezpieczenia mieszkania itp.

Poza naszym rodzimym PZU na rynku ubezpieczeniowym działa wiele innych sprawdzonych towarzystw ubezpieczeniowych. Posiadacze Internetu mogą je wybrać, korzystając z rankingów ubezpieczycieli dostępnych np. na stronie www.ubezpieczenie mieszkania.pl. Dzięki łatwej w obsłudze porównywarce ubezpieczeń mogą również nie wychodząc z domu, porównać ceny i zakres poszczególnych polis.

(.)
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gle24.pl | Prawa zastrzeżone