Zamknij
REKLAMA

Beksiński w bibliotece. Wernisaż mniej znanych prac

12:42, 04.09.2017 | G.B
REKLAMA
Skomentuj

Prawie 100 prac artysty Zdzisława Beksińskiego będzie można obejrzeć w Bibliotece Miejskiej w Lęborku. Wernisaż wystawy "Beksiński Nieznany" został zaplanowany na 22 września o godzinie 18.


Wystawa ukazuje mało znany dorobek artysty, obejmujący głównie prace fotograficzne pochodzące z lat 1955-1960r., od fotografii malarskiej, w której artysta pokazuje swoją wrażliwość na piękno, poprzez fotografię quazzi reporterską, abstrakcyjną czy kreacyjną, gdzie wyraźnie zauważamy jego zacięcie reżyserskie (w końcu zawsze chciał reżyserować filmy), część fotograficzną wystawy kończy fotografia drastyczna oraz zestawy zdjęć, pozornie nie mające ze sobą związku, poprzez które Beksiński próbuje wciągnąć widza do wymyślonej przez siebie opowieści.

Dopełnienie wystawy stanowi pokaz „Beksiński VR”, w którym dzięki specjalnym goglom można rozpocząć kilkuminutową podróż po świecie obrazów Beksińskiego. Prezentacja, wykorzystuje gogle Samsung Gear VR oferując uczestnikom podróż poprzez świat inspirowany wybranymi obrazami Zdzisława Beksińskiego. Prezentacji towarzyszy muzyka oraz dźwięki, pogłębiające wrażenie przeniesienia do innej „przestrzeni”.

Wystawa oprócz wymiaru artystycznego posiada również walory edukacyjne, bowiem towarzyszą jej wykłady biograficzne poświęcone artyście, prowadzone przez Fundację Beksiński oraz pokazy kilku filmów dokumentalnych.

Wystawa będzie dostępna w lęborskiej placówce w dniach 22 – 27 września w godz. 11-19 w Klubie biblioteki. Wstęp koszuje 5 złotych, pokazy VR kosztują również 5 złotych.
 

Zdzisław Beksiński (1929-2005)-  to jeden z najznakomitszych polskich artystów tworzących w XX w. Ukończył architekturę na Politechnice Krakowskiej. Działalność artystyczną rozpoczął na początku lat 50. jako fotografik, potem zajął się rysunkiem i malarstwem. W latach 70. i 80. stał się popularny zarówno w kraju, jak i za granicą. Wówczas też ukształtował się jego charakterystyczny, wizyjny sposób obrazowania, nazywany realizmem fantastycznym. Jego obrazy pokazywane były w prestiżowych galeriach we Francji, w Niemczech, Włoszech, czy Japonii.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gle24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018