Zamknij
REKLAMA

PILNE! Kleszcze już atakują. Nadleśnictwo alarmuje

11:30, 20.04.2018 | A.D
REKLAMA
Skomentuj

Jak informuje Nadleśnictwo Cewice, w lasach już grasują kleszcze. Pojawiły się pierwsze przypadki ugryzień.

Kleszcze należą do rodziny pajęczaków. W samej Polsce żyje ich około 20 gatunków. Te małe, na pozór nieszkodliwe stworzenia, przenoszą różnego rodzaju choroby. Najpoważniejsze z nich to: bolerioza, bartonella, babeszjoza, kleszczowe zapalenie mózgu, tularemia, gorączka Q. Najczęściej spotykane z nich to kleszczowe zapalenie mózgu i oczywiście bolerioza. W jaki sposób narażamy się na spotkanie z kleszczem?

- Łamiąc stereotypy, kleszcze wcale nie spadają na nas z drzew. Znajdują się one w dolnym piętrze lasu, to znaczy w paprociach i podrostach. Można więc powiedzieć, że zazwyczaj wchodzą nas od dołu - mówi Rafał Bobrowski z Nadleśnictwa Cewice.

Aby zabezpieczyć się przed nieproszonym gościem w postaci kleszcza, należy nosić długie ubrania, zasłaniające całe ciało. Dobrze jest też pamiętać o długich butach i czapce. Jak reagować, gdy mimo wszystko zostaniemy ukąszeni?

- Przede wszystkim nie powinniśmy wyciskać kleszcza gołymi rękoma. Jeśli będziemy go dotykać w ten sposób, możemy wywołać u niego wymioty. Tak samo może stać się przy polewaniu go różnymi środkami albo smarowaniem masłem. Kleszcza należy usunąć za pomocą pęsety. Złapmy go solidnie i bez kręcenia nim, pewnie ściśnijmy i wyciągnijmy. Jeśli po pewnym czasie w miejscu ugryzienia pojawi się rumień, trzeba udać się do lekarza. Może to oznaczać początek boleriozy - Adam Dominiecki z Nadleśnictwa Cewice.

- Nasze lasy są przepiękne i zachęcamy, żeby z nich korzystać. Natomiast bądźmy uświadomieni, że kleszcz może być niebezpieczny - dodaje Michał Polasik.

(A.D)
REKLAMA
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gle24.pl | Prawa zastrzeżone