Zamknij
REKLAMA

500 plus i... minus. Rośnie liczba odebranych świadczeń

09:07, 11.10.2017 | A.D
REKLAMA
Skomentuj

MOPS w Lęborku uchylił decyzje przyznające świadczenie wychowawcze. Były też wyłudzenia.

"Rodzina 500 plus" to realizowany w Polsce od 1 kwietnia 2016 roku program państwowy mający za zadanie pomóc rodzinom w wychowaniu dzieci. Ma to ułatwić comiesięczne świadczenie wychowawcze na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wysokości 500 złotych. Możliwe jest też uzyskanie świadczenia na pierwsze dziecko - jednak jest to uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego.

Wnioski na nowy okres świadczeniowy 2017/2018 można było składać już od 1 sierpnia. W Lęborku zainteresowanie świadczeniem było bardzo duże. Jak wynika z danych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lęborku, skorzystali z niego praktycznie wszyscy, którzy mogli ubiegać się o 500+. 

Niestety coraz więcej rodzin traci środki z programu "Rodzina 500 plus". Na tą chwilę uchylono 113 decyzji przyznających świadczenia wychowawcze. Najczęściej dzieje się to z uwagi na zmianę dochodu rodziny, zmianę miejsca zamieszkania i w kilku przypadkach z uwagi na umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej.

W tym roku w Lęborku dochodziło nawet do wyłudzania 500+.

- W jednym, znanym tylko nam przypadku, ewidentnie osoba, która złożyła wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego, chciała je wyłudzić.  Złożyła wniosek na dziecko, którego nie wychowywała (zgodnie z wyrokiem Sądu, dziecko to przebywało u swojego ojca). Pani ta, składając wniosek przedstawiła nieaktualny wyrok sądowy - czytamy w wiadomości od pracownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lęborku.

W okresie od 1.04.2016 roku do 30.09.2017 roku do lęborskiego MOPS-u wpłynęły 3034 wnioski o przyznanie świadczeń wychowawczych. Za ten okres przyznano świadczenie 4166 dzieciom.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gle24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018