Zamknij
REKLAMA

Łeba otwiera strefę dla palaczy na plaży

15:00, 21.02.2018 | A.D
REKLAMA
Skomentuj

Urzędnicy postanowili wyznaczyć specjalną strefę na plaży dla osób palących papierosy. 

Gmina miejska Łeba na przestrzeni ostatnich lat w sposób znaczący uporządkowała sytuację na łebskiej plaży podczas letniego wypoczynku turystów. W roku 2016 wyznaczona została specjalna strefa na spacery plażą z psami. Rok później wyznaczono fragment plaży dla naturystów po zachodniej części plaży w kierunku Słowińskiego Parku Narodowego. W tym roku również możemy spodziewać się nowych rozwiązań, które chce wprowadzić łebski magistrat. 

Mając na uwadze komfort wypoczynku turystów, jak również ochronę środowiska, urzędnicy postanowili wyznaczyć tym razem strefę dla osób palących papierosy. Jest to ukłon w kierunku znaczącej liczby turystów.

- Do Urzędu Miejskiego w Łebie już od dawna wpływały sygnały, że wielu turystów wypoczywających na plaży w naszym mieście po wypaleniu papierosa wyrzuca przysłowiowego "peta” za siebie, w piasek. Nadeszła pora, aby zrobić z tym porządek – mówi Andrzej Strzechmiński, Burmistrz Miasta Łeby. 

Wyznaczone miejsca dla „palaczy” będą mieściły się w zacisznych miejscach, zaraz przy przebieralniach. Zostaną odpowiednio oznaczone tabliczkami informacyjnymi „STREFA PALACZASMOKING AREA”. 

W tych strefach zainstalowana zostanie estetyczna, kamienna popielnica, a w niej piasek morski. W początkowej fazie planuje się stworzyć 10 takich stref, zarówno po stronie wschodniej i zachodniej.

- Dochodziło czasem do takich sytuacji, gdzie turyści pozwalali sobie miedzy sobą na dość ostre przepychanki słowne ze względu na dym papierosowy - dodaje Burmistrz Miasta Łeby.

Jest to pierwszy etap walki z nieczystościami tytoniowymi, które pozostawiają po sobie turyści na plażach. W kolejnym czasie Łeba planuje zakupić automaty na jednorazowe popielniczki. Już od bardzo dawna funkcjonują one w Europie Zachodniej. W Polsce takie innowacyjne zastosowania nie miały jeszcze miejsca.

- Obecnie jesteśmy na etapie poszukiwania firmy, która obsługiwałaby takie automaty. Z czasem chcemy wprowadzić również stojaki z popielniczkami plastikowymi, tzw. „rożkami”. Na plażach palić nie wolno! Niestety, ale mało kto to respektuje. Pora to unormować i zawalczyć z palaczami wskazując im miejsca, w których mogą oni palić legalnie - mówi Julia Tomicka, Inspektor ds. Promocji i Turystyki. 

Palić na kąpielisku nie wolno, lecz w rzeczywistości to martwy przepis, bowiem niemal nikt go nie respektuje. Nie ma także możliwości jego egzekwowania.
 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gle24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018