Zamknij

Bajkowy plac edukacyjny w Łebie

10:00, 11.08.2018 A.D
Skomentuj

W dniach od 19 lipca do 2 sierpnia w ramach Festiwalu Działań Kreatywnych „PODWODNE ŻAGLE”, Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści rozkładało na deptaku Kościuszki w Łebie „Podwórko Wyobraźni", czyli bajkowy plac edukacyjnych zabaw kreatywnych.

Na powierzchni 200m2 prowadzone były zabawy ruchowe z Bajkostworami, czyli wielkimi poduszkami o różnych kolorach i kształtach. Bajkostwory są wykonane z wysokogatunkowej skóry ekologicznej, zawierają miękkie wypełnienia. Dzieci mogły się nimi bawić, albo po nich skakać, robić fikołki lub się w nich chować. Bajkostwory są wyjątkowe i pozwalają na rozwój wyobraźni i sensoryki. W poduchach ukryte są sznureczki, pętelki, kieszonki, schowki, które są bardzo atrakcyjne podczas zabawy. Dzieci są nimi zachwycone. Kraina Bajkostworów jest miejscem kreatywności sensorycznej zarówno dla młodszych jak i starszych. Dzieci pobudzają swoją wyobraźnię poprzez ruch. Z puf mogą stworzyć najróżniejsze konstrukcje.

Każdego dnia na bajkowym podwórku gromadziły się tłumy maluchów po to, aby schować się w olbrzymiej, poduszkowej „kanapce", zamku czy zbudowanym naprędce samochodzie.

Kolejną atrakcją tego miejsca było budowanie z klocków MuBaBaO. Klocki te powstały z pasji do twórczego życia. Składają się z prostych brył wykonanych z niemalowanego, bezpiecznego w użyciu drewna bukowego i dębowego. Dzięki specjalnej obróbce klocki mają ciekawą, wyczuwalną w dotyku fakturę. Zostały zaprojektowane tak, by wykorzystać w niektórych naturalne sęki i przebarwienia. Ta różnorodność barw drewna czyni je atrakcyjnymi wizualnie. Klocki MuBaBaO rozwijają komunikację, jasność myślenia, koncentrację i poczucie wewnętrznej równowagi wypływającej z procesu zabawy, który pobudza szczególnie wyobraźnię dzieci. Z najprostszych form wyczarowują one niezwykłe kształty. Klocki wzbudzały radość i entuzjazm dzieci i rodziców. 

Tegoroczną nowością festiwalu były animacje sprawnościowe Celuj, Celuj - Traff, Traff. Na ustawione na ziemi kołeczki trzeba było narzucić malutkie, wycięte ze sklejki obręcze.

Bardzo ważną częścią Festiwalu „Podwodne Żagle” były Bajkowe Poranki i Wieczory Opowieści pod drzewem w ogrodzie Biblioteki Miejskiej. W tym roku  opowieściami czarowali  afrykański artysta Noumassan Dembele z Burkina Faso oraz Michał Malinowski z Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści. Styl opowiadania był bardzo żywy, pełen interakcji z publicznością. Niezwykłym dodatkiem była gra na tradycyjnych instrumentach afrykańskich ngoni i balafonie. Prastare rytmy i pieśni z Burkina Faso były wspaniałym tłem do opowiadanych bajek.

Artyści starali się przekazać w opowieściach prastare wartości. Opowiadali bajki o przyjaźni, prawdziwej miłości, umiejętności dzielenia się z innymi, czy wartości płynącej z bycia po prostu uczciwym i sprawiedliwym człowiekiem. Opowieści gromadziły licznie młodą publiczność, która po wysłuchaniu bajek zamieniała się w poszukiwaczy skarbów. Każdego dnia, do „drzwi" w drzewie opowieści, dzieci wkładały zrobiony z gałązki klucz, a potem prosiły Króla Szczurów i Krasnoludki o rozrzucenie skarbów. Po chwili biegały dookoła drzewa, aby odnaleźć kolorowe diamenty.

- Festiwal ma już swoich sympatyków. Niektórzy jego dorośli uczestnicy specjalnie planują wypoczynek w Łebie w terminie, w którym ma się on odbyć. Niektóre rodziny są z nami od początku. Dla wszystkich  jest to wspaniała zabawa i mile spędzony czas - mówi Beata Czaja – dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łebie.

(A.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%