Zamknij

Jest decyzja środowiskowa dla infrastruktury przyłączeniowej MFW Baltica

16:30, 20.10.2022 KL
Skomentuj Fot. Orsted Fot. Orsted

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał decyzję środowiskową dla infrastruktury przyłączeniowej Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica - poinformowała dzisiaj (20.10.2022) PGE Baltica. PGE i Orsted mogą dzięki temu rozpocząć prace nad pozyskaniem pozwoleń na budowę.

PGE Baltica poinformowała w komunikacie o wydanej przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla infrastruktury przyłączeniowej, czyli wyprowadzenia mocy z Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, realizowanej w dwóch etapach Baltica 2 i Baltica 3.

Uzyskanie w/w decyzji pozwala inwestorom realizującym projekt – czyli PGE i Orsted – rozpocząć prace nad pozyskaniem pozwoleń na budowę.

Prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski, cytowany w przesłanym komunikacie podkreślił, że wydanie decyzji środowiskowej zamyka ważny, wielomiesięczny etap prac przygotowujących budowę morskiej farmy wiatrowej wraz z infrastrukturą przyłączeniową.

Spełniliśmy niezbędny warunek kontynuacji procesu inwestycyjnego i możemy teraz przystąpić do przygotowania dokumentacji technicznej niezbędnej do pozyskania pozwoleń na budowę - stwierdził.

Dodał, że decyzja środowiskowa dla infrastruktury przyłączeniowej Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica jest potwierdzeniem, że badania środowiskowe zostały rzetelnie przeprowadzone, a powstała w ich rezultacie dokumentacja środowiskowa została należycie przygotowana.

Dyrektor projektu Baltica 2+3 z ramienia Orsted Soren Westergaard Jensen, również cytowany w komunikacie wskazał, że po uzyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla infrastruktury przyłączeniowej złożono wnioski o pozwolenia wodnoprawne, następnie będą występować o decyzje lokalizacyjne.

To elementy przygotowań do pozyskania pozwoleń na budowę, które są ostatnimi wymogami administracyjnymi - tłumaczył.

Jego zdaniem ich spełnienie pozwoli projektowi Baltica 2+3 "dojrzewać w kierunku podjęcia ostatecznej decyzji inwestycyjnej, a następnie przejść od etapu planowania do etapu realizacji inwestycji".

Cieszymy się, że dokładając cegiełkę do celów związanych z transformacją i wzmocnieniem bezpieczeństwa energetycznego Polski, możemy realizować inwestycję w Morską Farmę Wiatrową Baltica zgodnie z najwyższymi standardami środowiskowymi - stwierdził cytowany w komunikacie Jensen.

Od 24 stycznia 2020 roku projekt posiada już decyzję środowiskową dla farmy wiatrowej. Ponadto projekt posiada pozwolenia na wznoszenie sztucznych wysp (PSzW), pozwolenia na ułożenie i utrzymanie kabli (PUUK), umowy przyłączeniowe do sieci przesyłowej z operatorem, a także otrzymał prawo do kontraktu różnicowego (CfD).

Zadaniem infrastruktury przyłączeniowej jest wyprowadzenie energii wyprodukowanej na morzu do sieci przesyłowej na lądzie. Na odcinku przejścia kabli morskich przez strefę brzegową zostanie wykonany przewiert morze – ląd, tj. kable zostaną poprowadzone w technologii bezwykopowej pod plażą. Następnie będą biegły ławą kablową przez teren gminy Choczewo do dwóch lądowych stacji transformatorowych zlokalizowanych w pobliżu miejscowości Osieki Lęborskie. Stąd energia trafi do stacji elektroenergetycznej krajowego operatora sieci przesyłowej.

Zgodnie z harmonogramem pierwszego etapu projektu, czyli Baltica 3 o mocy do 1045,5 MW, wprowadzenie pierwszej energii do sieci jest planowane na 2026 rok. Etap kolejny, czyli Baltica 2 o mocy do 1497 MW, ma rozpocząć produkcję w 2027 roku. Inwestycje te przyczynią się do przyspieszenia polskiej transformacji energetycznej.

Źródło: UG Choczewo, Energetyka24

(KL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%