Zamknij
REKLAMA

Poznaliśmy termin wyborów samorządowych

13:49, 14.08.2018 | D.D
REKLAMA
Skomentuj

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła, że wybory do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbędą się 21 października 2018 roku.

Zgodnie z zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, które opublikowano 14 sierpnia w Dzienniku Ustaw, wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 21 października. Tym samym druga tura wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast przypadnie w niedzielę 4 listopada.

Wiadomo też, że od momentu ogłoszenia aktu zarządzenia wyborów rusza kampania wyborcza. Według harmonogramu wyborów samorządowych oficjalne zakończenie kampanii wyborczej ma odbyć się w piątek 19 października o godzinie 24:00. Od 14 sierpnia partie polityczne, koalicje, stowarzyszenia, organizacje społeczne i obywatele mogą tworzyć komitety wyborcze. Należy je zgłosić w zależności od rodzaju do Państwowej Komisji Wyborczej lub właściwego komisarza wyborczego. Następnie komitety wyborcze zgłoszą swoich kandydatów na radnych i włodarzy.

Ponadto według znowelizowanego Kodeksu Wyborczego kadencja organów samorządu terytorialnego została wydłużona z 4 do 5 lat. Nowe przepisy wprowadzają też dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a jednomandatowe okręgi wyborcze zostały ograniczone do wyborów rad gmin, gdzie liczba osób nie może przekroczyć 20 tysięcy mieszkańców.

(D.D)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© gle24.pl | Prawa zastrzeżone