Zamknij

Defibrylator w starostwie

08:49, 25.10.2019 A.D Aktualizacja: 08:54, 25.10.2019
Skomentuj

AED - Automated External Defibrylator - Zautomatyzowany Defibrylator Zewnętrzny, to urządzenie medyczne, które w połączeniu z resuscytacją krążeniowo-oddechową (RKO) może uratować życie osoby, która uległa nagłemu zatrzymaniu krążenia (NZK). Współczesne defibrylatory to urządzenia sterowane komputerowo, które działając według zaprogramowanego algorytmu, potrafią wykryć zagrażający życiu zbyt szybki rytm serca i na bieżąco instruować ratownika komunikatami głosowymi i sygnałem świetlnym o konieczności defibrylacji. Nawet wówczas, gdy defibrylacja nie jest konieczna, urządzenie monitoruje stan poszkodowanego i prowadzi ratownika przez cały algorytm reanimacji. Zgodnie z ideą powszechnego dostępu do defibrylacji, urządzenia AED powinny być umieszczane w miejscach publicznych, co w znaczący sposób przyspiesza czas i poprawia skuteczność pierwszej pomocy. Na terenie powiatu lęborskiego dostępnych jest obecnie osiem urządzeń AED w następujących miejscach publicznych:
1.         Lębork: Hala Widowiskowo-Sportowa (przy Szkole podstawowej nr 7),
2.         Lębork: Biurowiec ZUS,
3.         Lębork: Biurowiec dawnego ZWAR przy siedzibie Ochotniczej Służby Ratowniczej,
4.         Lębork: Pływalnia Miejska RAFA,
5.         Lębork: Dworzec PKP,
6.         Cewice: przy Urzędzie Gminy,
7.         Wicko: przy Gminnym Centrum Kultury i Sportu,
8.         Łeba: Skwer Rybaka.


Zdaniem Zarządu Powiatu Lęborskiego, uwzględniając ogromną skuteczność urządzeń AED w ratowaniu życia, należy dążyć do zwiększenia ilości dostępnych publicznie defibrylatorów w miejscach newralgicznych, w których konieczność ich użycia jest wysoce prawdopodobna.


Wśród takich miejsc znajduje się Starostwo Powiatowe. Umieszczone na budynku starostwa AED służyłoby poprawie bezpieczeństwa klientów urzędu, pracowników, mieszkańców pobliskich osiedli i klientów sieci pobliskich sklepów.


Powszechne stosowanie AED zgodne jest z wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji, szeregując jak najwcześniejsze zastosowanie RKO wspartego AED i niezwłoczne wezwanie pomocy, jako kluczowe elementy tzw. „łańcucha przeżycia”.

(A.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%