Zamknij

Ubezpieczenie samochodu - podstawowe informacje

12:31, 06.04.2020 ?.W Aktualizacja: 12:31, 06.04.2020
Skomentuj

Utrzymanie samochodu to nie tylko koszty związane z eksploatacją i naprawami oraz paliwem, ale także coroczna opłata obowiązkowego ubezpieczenia OC. Co jest najważniejsze podczas wyboru polisy? Jakie są inne dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne? Jaką ochronę zapewniają?

Jakie ubezpieczenie trzeba mieć?

Każdy samochód poruszający się po polskich drogach musi być ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej. Mówi o tym ustawa z 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jak w praktyce działa ubezpieczenie komunikacyjne OC?

Kierowca, który wykupi ubezpieczenie OC na samochód, zabezpiecza się od szkód w mieniu i szkód osobowych, które mogą powstać z jego winy w wyniku wypadku lub kolizji. Dzięki temu nie odpowiada on bezpośrednio finansowo, lecz odszkodowanie wypłaci ubezpieczyciel. Zgłoszenie wyrządzenia szkody jest rejestrowane i wpływa na kolejną wycenę ubezpieczenia.

Ubezpieczeniu OC podlega pojazd, a nie kierowca. Oznacza to, że jeśli właściciel samochodu pożyczy go koledze i ten spowoduje wypadek, to odszkodowanie zostanie wypłacone z jego polisy. Nie ma znaczenia, że to nie on prowadził pojazd, liczy się, że samochód, którym kierował sprawca, jest przez niego ubezpieczony.

Warto także zwrócić uwagę, że wszystkie polisy OC mają taki sam zakres. Stąd płynie jasny wniosek - w przypadku ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej liczy się wyłącznie cena. Dlatego warto szukać najtańszych polis w porównywarce cen. Nie ma sensu płacenie więcej za taką samą usługę.

Jakie są dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne?

Oprócz OC warto pomyśleć także o kilku dodatkowych ubezpieczeniach. Oczywiście nie są one obowiązkowe, ale ze względu na sposób użytkowania pojazdu, mogą być bardzo przydatne. Dwa z nich są szczególnie zalecane:

  • Ubezpieczenie AC pozwala na otrzymanie odszkodowania w przypadku uszkodzenia lub całkowitego zniszczenia samochodu w wyniku wypadku lub działania zjawisk pogodowych - powódź, gradobicie. Chroni ono także właściciela w razie kradzieży lub celowego uszkodzenia samochodu przez osoby trzecie. W przypadku autocasco należy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, w których zawarte są wyłączenia oraz zakres polisy. Dlatego w przeciwieństwie do OC, wybierając AC, nie tylko cena jest ważna, ale także to, co polisa obejmuje.
  • Ubezpieczenie assistance wspomaga kierowcę w razie kłopotów z samochodem. Jeśli podczas podróży dojdzie do awarii, to ubezpieczyciel zapewnia auto zastępcze, holowanie uszkodzonego pojazdu do warsztatu lub próbę jego naprawy na miejscu.

Dwa powyższe ubezpieczenia to nie wszystko. Warto rozważyć wykupienie także:

  • Ubezpieczenie NNW chroni od następstw nieszczęśliwych wypadków. Zależnie od zakresu można wykupić takie, które obejmuje tylko kierowcę lub rozszerzyć je także na pasażerów.  
  • Ubezpieczenie szyb to dobre rozwiązanie, ponieważ ten element samochodu łatwo ulega uszkodzeniu. Wystarczy, że spod koła przejeżdżającego samochodu wyleci kamyk i uderzy w przednią szybę. Powstaje pęknięcie, a jazda z uszkodzoną szybą jest zabroniona. Do jej zniszczenia mogą się także przyczynić grad, spadające gałęzie, osoby trzecie lub wypadek. 
  • Ubezpieczenie opon przyda się w razie najechania na śrubę, gwóźdź lub rozbitą butelkę. Także dziura w jezdni może spowodować pęknięcie opony i uszkodzenie felgi samochodu. 

Jak ubezpieczyć samochód przez internet?

Nie trzeba udawać się do przedstawiciela, aby ubezpieczyć samochód. Można zrobić to szybko i łatwo przez internet z dowolnego miejsca. Wystarczy parę minut, by dostać tanie oferty. Wymaga to jedynie wejścia na stronę kalkulatora ubezpieczeń samochodu https://mubi.pl/ ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/ i wypełnienia prostego kwestionariusza. Należy w nim podać między innymi dane dotyczące samochodu oraz sposobu jego użytkowania.

Potrzebnych będzie także kilka informacji na temat kierowcy oraz innych osób korzystających z pojazdu. Nie będą to dane wrażliwe - imię i nazwisko, numer PESEL, numer telefonu czy numer rejestracyjny są nieobowiązkowe. Jednak podanie ich pozwoli Ci na wyszukanie korzystniejszych i bardziej dokładnych ofert. Najbardziej liczy się jednak wiek ubezpieczającego, jego dotychczasowe doświadczenie w prowadzeniu pojazdów oraz historia ubezpieczeniowa.

Wyszukując ubezpieczenia w kalkulatorze, wybierz zakres interesującej Cię ochrony. Zwróć także uwagę na szczegóły ubezpieczeń, by ewentualne wyłączenia ochrony, nie zaskoczyły Cię po zaistniałej szkodzie. Zawsze porównuj ceny ubezpieczeń, a w razie wątpliwości skorzystaj z telefonicznego wsparcia doradcy.

(?.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%