Zamknij
REKLAMA

W Starostwie panowie z Białą Wstążką

11:48, 01.12.2021 | .
Skomentuj
REKLAMA

Dzisiaj (1.12) rozpoczyna się tydzień Białej Wstążki. To w województwie pomorskim już druga edycja akcji mężczyzn wyrażających sprzeciw wobec przemocy w stosunku do kobiet. Lęborskie starostwo wspiera ten projekt i zachęca innych do przyłączenia się.

Tydzień Białej Wstążki to męska deklaracja, że zawsze będą reagować, kiedy staną się świadkami zdarzeń związanych z zachowaniami przemocowymi wobec kobiet. Na terenie województwa pomorskiego, honorowy patronat nad akcją sprawuje Marszałek Mieczysław Struk.

Po raz pierwszy białe wstążki założyli mężczyźni w Kanadzie, którzy w 1991 roku postanowili uczcić pamięć 14 studentek zamordowanych 6 grudnia 1989 r. w budynku Politechniki w Montrealu przez 25-letniego mężczyznę, który uważał, że kobiety nie powinny studiować na wydziałach ścisłych/technicznych. Kampania „Biała Wstążka” – to największa na świecie tego typu akcja. Uczestniczy w niej 60 krajów.

W 2021 roku ONZ ujawniła, że wiele z zachowań przemocowych związanych było z pandemią COVID-19 mając cechy tzw. „ukrytej pandemii” – globalnego nasilenia przemocy domowej. Na całym świecie odnotowano gwałtowny wzrost liczby zgłoszeń dotyczących przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Problem ten dotyczy również Polski, na co zwracają uwagę instytucje i organizacje zajmujące się przeciwdziałaniem przemocy.

Warto w tygodniu od 1 do 7 grudnia przypiąć sobie białą wstążkę i opublikować zdjęcie na Instagramie i Facebooku z hasztagiem #stopprzemocywobeckobiet. Tego typu akcje społeczne mają sens, bo budują świadomość i utrwalają pozytywne społecznie wzorce zachowań.

Męska część pracowników Starostwa Powiatowego w Lęborsku wspiera ideę kampanii.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%