Zamknij
REKLAMA

Waryńskiego z mostem nad Kanałem Młyńskim wyremontowana

13:00, 09.10.2018 | A.D
REKLAMA
Skomentuj

Zakończył się wielomiesięczny remont ulicy Waryńskiego oraz mostu nad Kanałem Młyńskim. 

Zakres prac obejmował przebudowę jezdni i chodników ulicy Waryńskiego od mostu na rzece Łebie do ulicy Długosza. Na 32-metrowym odcinku od mostu do granic linii średniowiecznych obwarowań miejskich położono jezdnię asfaltową. Dłuższy, 100-metrowy odcinek jezdni i chodnika w kierunku placu Pokoju tak jak wyremontowane w poprzednich latach ulice w centrum miasta zyskał nawierzchnię z wysokiej jakości kostki granitowej. W ramach inwestycji postawiono także 8 nowych latarń ozdobnych. W trakcie robót drogowych pomiędzy rozebranym mostem nad Kanałem Młyńskim a mostem nad rzeką Łebą dokopano się do fundamentów średniowiecznej baszty nr 15. Obecność średniowiecznej budowli zaznaczono na ulicy czerwoną kostką.

Ważną częścią robót była przebudowa mostu przez Kanał Młyński. Drewniana i wyeksploatowana jezdnia mostu wymagała już remontu. Dzięki żelbetowej płycie pomostowej i nowej nawierzchni zniknęło obowiązujące wcześniej  ograniczenie tonażu do 5 ton. Inwestycję zrealizowało Przedsiębiorstwo Budowlane Wiesław Wójcik z Lęborka, koszt prac to 1 mln 321 tys. zł.

Inwestycja na ulicy Waryńskiego to tylko część wielu działań realizowanych w ramach projektu „Skarby Lęborka – ukazanie dziedzictwa kulturowego miasta przez odratowanie i wyeksponowanie elementów zabytkowego centrum”. Warty ponad 13 mln projekt uzyskał 7 mln 360 tys. zł dofinansowania (60% wartości projektu) z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

Przedmiotem lęborskiego projektu jest przede wszystkim adaptacja Wieży Ciśnień w Parku Chrobrego, wieży kościoła NMP i Sanktuarium św. Jakuba Ap. na działalność muzealną, turystyczną i wystawienniczą oraz umiejscowienie w wieżach atrakcyjnych punktów widokowych.

W ramach projektu wyremontowane oprócz Waryńskiego zostaną ulice Młynarska, Długosza i Armii Krajowej (z fragmentami przyległych ulic: Chodukiewicza, Przyzamcze, Plac Pokoju), oraz fragment murów obronnych przy ul. Przymurnej. Zagospodarowany zostanie także skwer między ul. Przymurną, a rzeką Łebą.

(A.D)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gle24.pl | Prawa zastrzeżone