Zamknij

Rewitalizacja pierwszych 19 budynków komunalnych

18:00, 27.11.2018 A.D
Skomentuj

Podpisano umowę na remont pierwszych 19 budynków komunalnych przy ulicach Kossaka, Malczewskiego i Stryjewskiego w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji obszaru „Lębork Nowy Świat”.

Przewidziany zakres prac budowlanych w każdym z budynków dotyczy tylko części wspólnych użytkowanych przez wszystkich mieszkańców. Jego zakres jest ściśle związany ze stanem technicznym czy wcześniejszymi remontami. Obejmuje on z zależności od potrzeb remont elewacji, klatek schodowych i dachów, ocieplenie ścian i fundamentów czy wymianę drzwi zewnętrznych.

Remontem zostaną objęty budynki przy ul. Kossaka 46, 72, 100 i 100 of., przy ul. Malczewskiego 10, 11, 12, 22, 23, 23 of., 24, 24 of., 31, 33 oraz ul. Stryjewskiego 2, 5, 45, 49 i 52. Pierwsze prace budowlane mają rozpocząć się w lutym 2019 roku. Koniec prac przewidziano do 30 czerwca 2020 roku. 

Łącznie w ramach programu rewitalizacyjnego zostanie wyremontowanych 28 najbardziej zdegradowanych budynków komunalnych. Trwa przygotowanie dokumentacji przetargowej i projektowej na 10 pozostałych budynków. Partnerem projektu rewitalizacyjnego jest też 8 Wspólnot Mieszkaniowych (Mostnika 12, 13/13A, 15, 16, Stryjewskiego 13, 58, 64 i Łokietka 14). Na remont elewacji, klatek schodowych, ocieplenie otrzymają one dofinansowanie w wysokości 461 tys. zł.

Najważniejsze przedsięwzięcia rewitalizacyjne realizowane w latach 2018-2022:

Adaptacja bazy Zakładu Komunikacji Miejskiej przy ul. Łokietka na Klub Osiedlowy „Baza”. Działać tu będą Punkt Wsparcia Rodzin, Punkty Wsparcia Seniorów oraz Ośrodek Pracy z Młodymi „Nasze Miejsce”. Przed budynkiem pojawi się zieleń, a przez podwórko przebiegać będzie ścieżka pieszo-rowerowa łącząca ul. Łokietka z ul. Kellera. Przyjazna mała architektura, taras na dachu, duże okna i przeszklenia zachęcały będą do spędzania w tym miejscu czasu przez mieszkańców.

Placówka Wsparcia Dziennego dla dzieci i młodzieży to z kolei pomysł na zagospodarowanie dawnej kotłowni na zapleczu internatu Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Świetlica z aneksem socjalnym będzie czynna w dni robocze w godzinach popołudniowych zapewniając opiekę i pomoc w nauce oraz organizację czasu wolnego dzieciom i młodzieży w wieku od 6 do 16 lat. Swoją siedzibę znajdą tu streetworkerzy czyli tzw. „pedagodzy ulicy”.

W planie jest wybudowanie wielu nowych terenów rekreacyjnych: w rejonie ul. Kazimierza Wielkiego, na Placu Kopernika czy Malczewskiego 31-33, gdzie stanie także boisko wielofunkcyjne. Zagospodarowany zostanie także skwer przy „Orliku” na Pl. Piastowskim. Pojawią się tam m.in. place zabaw, rolkowiska, nowe chodniki i ścieżki, ławki oraz zieleń.

Aktywna rekreacja przy stacji kolejowej Nowy Świat. Przebudowane zostanie zaplecze siedziby Straży Pożarnej przy ul. Stryjewskiego, gdzie powstanie infrastruktura do zajęć sportowo-sprawnościowych i edukacyjnych, m.in. boisko wielofunkcyjne, ścianka wspinaczkowa, bieżnia, stanowiska do ćwiczeń fizycznych. Z obiektu korzystać będą mogli wszyscy mieszkańcy.

Podwórka integracyjne - wszystko w rękach mieszkańców. To mieszkańcy i ich zaangażowanie mieli duży wpływ na koncepcje zagospodarowania i funkcję podwórek oraz ich realizację. W konkursie architektonicznym wyłoniono projekt zagospodarowania podwórka przy budynku Stryjewskiego 52, w którym mieszkał Mieczysław Stryjewski - poeta, patron ogólnopolskiego konkursu literackiego organizowanego od ponad 30 lat w Lęborku. To miejsce może stać się wizytówką „Nowego Świata”, nawiązującą do historii, stanowiącą element tożsamości tego obszaru.

„Zakątek kultury”. To pomysł na zagospodarowanie terenu przyległego do kina „Fregata”. Pozwoli to rozszerzyć działalność Lęborskiego Centrum Kultury o nowe funkcje, m.in. zajęcia warsztatowe, np. ze streetartu czy zajęć tanecznych.

Remonty ulic i chodników. Na komfort życia i estetykę domów obszaru „Nowy Świat” wpłynie oprócz remontu części wspólnych 28 budynków komunalnych oraz 8 Wspólnot Mieszkaniowych także szereg inwestycji drogowych. Zadecydowana poprawę skomunikowania obszaru z reszta miasta oraz swobodę przemieszczania się wewnątrz „Nowego Światu” ma zapewnić budowa ścieżki rowerowej wraz z przebudową jezdni od ulicy Nadmorskiej, przez Stryjewskiego, Kellera i teren Klubu Osiedlowego „BAZA”, Łokietka do Al. Wolności.  Remonty przejdą ulice i chodniki m.in. Kazimierza Wielkiego czy Malczewskiego. Wzrost bezpieczeństwa ma zapewnić rozbudowa miejskiego monitoringu o kolejnych 6 kamer w tej części miasta.

(A.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

MieszkankaMieszkanka

2 0

Witam. Czy macie jakieś wiadomości na temat parkingu przy ul. Al. Wolności? To straszne, że w środku miasta mamy taki parking. 20:46, 27.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

HansHans

2 0

Tak wybudują tam leżące wieżowce jak na ul. Gen. Bema a menty będą was truły smrodami palonych opon i butelek pet 21:00, 27.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BeataBeata

1 0

Żury uczciwie płacą i dbają o budynki, więc w nagrodę trzeba im wyremontować. 11:39, 02.12.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%