Zamknij
REKLAMA

Po renowacji organy zabrzmiały koncertowo

15:00, 29.11.2018 | A.D
REKLAMA
Skomentuj

W minioną niedzielę, 25 listopada w Sanktuarium św. Jakuba Apostoła miała miejsce uroczysta inauguracja i poświęcenie organów, które poddane były pracom renowacyjnym. 

Wydarzenie to uświetnił koncert  pod kierownictwem Tadeusza Formeli, występ Chóru Sensus Musicus oraz organisty - Karola Hilli, absolwenta gdańskiej Akademii Muzycznej, mającego na swoim koncie występy na wielu renomowanych festiwalach organowych w Polsce i za granicą, a przez kilka lat także prezentatora organów Archikatedry Oliwskiej.

Organy z Sanktuarium św. Jakuba poddane były pracom renowacyjnym, które  wykonywał Zakład Organmistrzowski „Ars Organum” Adama Olejnika z Głogusza, który przywrócił im dawną świetność oraz funkcjonalność, zarówno liturgiczną, jak i koncertową.

Restauracja organów wymaga tysięcy godzin żmudnej i precyzyjnej pracy. Prace konserwatorskie przy organach z lęborskiego Sanktuarium, wykonanych w 1881 roku w pracowni Barnima Grüneberga ze Szczecina, trwały 4 lata.

Remont organów był możliwy dzięki wsparciu finansowemu wielu instytucji, parafii i składkom wiernych. Samorząd Lęborka przekazał na renowację organów łącznie 316 tys. zł.

(A.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gle24.pl | Prawa zastrzeżone