Zamknij

Lęborski szlak na obszarze Południowego Bałtyku

14:57, 16.12.2019 A.D Aktualizacja: 14:59, 16.12.2019
Skomentuj

Miasto Lębork jest partnerem w projekcie „Szlaki Dziedzictwa Bałtyckiego. Rozwój infrastruktury turystyki na obszarze Południowego Bałtyku”, współfinansowanym ze środków programu Południowy Bałtyk. Projekt ma na celu zbudowanie ośmiu Dróg Kulturowych i Przyrodniczych i wdrożenie w życie pakietów kilkudniowych „Wycieczek Marzeń” po opracowanych szlakach.

Lębork w ramach projektu opracował szlak „Wierzenia i religie na obszarze Południowego Bałtyku”. Wokół południowego obszaru Morza Bałtyckiego, od szwedzkiego Blekinge, przez duńskie wyspy, Meklemburgię, Pomorze Przednie, polskie Pomorze, po litewską Żmudź znajduje się kilka tysięcy świątyń, miejsc kultu oraz obiektów związanych z wierzeniami i religijnością. Choć dziś to obszar głównie chrześcijański, nie brak tu miejsc świadczących, iż zanim dotarli tu misjonarze i rycerze niosący nowinę o Jezusie, miejscowe ludy przywiązywały dużą wagę do kontaktów ze światem nadprzyrodzonym, a ich religijność była głęboka i żarliwa.

Koncepcja szlaku opiera się na 18 lokalizacjach (Litwa: Taurogi, Kłajpeda, Palanga, Telsze; Polska: Elbląg, Malbork, Lębork, Koszalin, Kamień Pomorski; Niemcy: Greifswald, Rugia, Stralsund, Rostock; Dania: Nykobing/Felster, Roskilde, Bornholm oraz Szwecja: Ystad i Karlshamn).

Wybór najciekawszych miejsc był trudny, ale łącznie na szlaku prezentowanych jest blisko 100 świątyń, świętych gór, sanktuariów i prehistorycznych cmentarzysk. Korzystający ze szlaku, w miarę możliwości i czasu, jakim dysponuje, zapewne wzbogaci proponowane destynacje o inne, położone po sąsiedzku, obiekty. Planując podróż nadbałtyckim szlakiem religii i wierzeń warto pamiętać, iż to nie jedyne atrakcje w tej części Europy.

Dokładny opis naszego szlaku oraz 7 pozostałych znajduje się na stronie www.southbaltic-tourist.eu. Zapraszamy do odwiedzenia strony i zapoznania się z naszymi propozycjami. Być może staną się one inspiracją do odkrycia nowych miejsc lub spojrzenia na już nam znane z innej perspektywy.

(A.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%