Zamknij
REKLAMA

Już są kolejne podwórka integracyjne!

12:21, 12.09.2021 | K.L
Skomentuj Fot. lebork.pl
REKLAMA

Nowe podwórka integracyjne powstały na Stryjewskiego, Malczewskiego i Boh. Westerplatte. Przez całe wakacje na na wymienionych ulicach trwała budowa tzw. podwórek integracyjnych. Oglądać możemy już efekt najważniejszych i najkosztowniejszych robót budowlanych. Obecnie w II etapie prowadzone są nasadzania zieleni. Postęp tych prac jest uzależniony od pogody i rodzaju roślin.

Na początku września odebrano prace budowlane na podwórkach przy ulicach Stryjewskiego, Malczewskiego i Bohaterów Westerplatte. Podwórka integracyjne oprócz zmiany wyglądu wcześniej mało atrakcyjnych przestrzeni publicznych mają być przyczynkiem do zmiany postaw, nawiązaniu współpracy dobrosąsiedzkiej i dbania o wspólną przestrzeń. Tak dzieje się już w wielu miejscach. Taki też był jeden z celów Programu Rewitalizacji „Lębork Nowy Świat”.  Chodnik, trawnik, skalniak, rabata z kwiatami, ławka, a do tego czasem nowe ogrodzenie, furtka zamykana na noc czy działający domofon są impulsem do pozytywnych zmian. W utrzymaniu porządku na podwórkach i terenach przyległych mieszkańcom pomagają postawione nowe, estetyczne wiaty na pojemniki na odpady.  

W ramach zagospodarowania dużego podwórka na zapleczu budynków Bohaterów Westerplatte 5 i Stryjewskiego 49 wybudowano chodnik, oświetlenie i monitoring. Część terenu utwardzono ażurowymi płytami na których chętnie parkują swoje auta mieszkańcy. Jak na prawdziwym podwórku nie zabrakło trzepaka i linek do prania. Postawiono też dwie wiaty śmietnikowe i pergolę z ławką. Całość uzupełnią trawniki, nasadzenia oraz skalniak. Od strony Stryjewskiego na wąskim przesmyku na prośbę mieszkańców pojawiła się furtka. Koszt prac rewitalizacyjnych w tym miejscu wyniósł 225 tys. zł.

Zmieniło się także wiele na podwórku za budynkami Malczewskiego 22-24. Zaaranżowano tam przestrzeń do wypoczynku, zabawy i wspólnego spędzania czasu. W ramach rewitalizacji powstał tam parking, chodnik, ścieżki żwirowe. Postawiano wiatę śmietnikową, ławki i 2 lampy. Koszt kluczowego pierwszego etapu przebudowy podwórka wyniósł 257 tys. zł.

Zmiany widać doskonale na małych podwórkach przy sąsiadujących ze sobą podwórkach Stryjewskiego 5 i Malczewskiego 11-12. Położono tam chodnik, wytyczono żwirowe alejki, postawiono ławki i linki na pranie. Nie zapomniano oczywiście o estetycznych wiatach śmietnikowych. Koszt prac budowlanych w tym miejscu wyniósł 130,5 tys. zł. Kolejnym etapem będą nasadzenia zieleni.

Podejmowane w ramach rewitalizacji działania mają charakter wielokierunkowej pomocy mieszkańcom objętego programem obszaru. Mają pomóc w zmianie postaw, przezwyciężeniu istniejących problemów i zagrożeń społecznych. Temu celowi służyć mają także zaplanowane i skonsultowane wcześniej z mieszkańcami działania, a także przedsięwzięcia inwestycyjne – doprowadzenie do zmiany wyglądu, poprawa estetyki tych terenów, podniesienie komfortu życia, stworzenie warunków wypoczynku i rekreacji oraz podniesienie bezpieczeństwa, zmniejszenie ubóstwa i wykluczenia społecznego. Ważnym elementem działań jest zaangażowanie lokalnej społeczności w proces rewitalizacji, doprowadzenie do identyfikacji z zamieszkiwaną dzielnicą – tak, aby mieszkańcy poczuli się gospodarzami swoich dzielnic, ulic i podwórek.

Budowa podwórek integracyjnych jest realizowana w ramach dużego projektu inwestycyjno-infrastrukturalnego „Odnowiony Lębork - rewitalizacja obszaru Nowy Świat”.  Jego łączna wartość to aż 20 mln 467 tys. zł w tym 11 mln 423 tys. zł to pozyskana przez Miasto Lębork unijna dotacja.

Źródło: lebork.pl

(K.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%