Zamknij
REKLAMA

Nowe dwa podwórka na Kossaka

16:59, 29.09.2021 | K.L
Skomentuj Fot.lebork.pl
REKLAMA

Gotowe już są dwa podwórka integracyjne na ulicy Kossaka pod numerami 87 i 100. To kolejny etap rewitalizacji w dzielnicy „Lębork Nowy Świat”. Najpierw wyremontowano należące do miasta budynki, potem przyszedł czas na zagospodarowanie ich najbliższego otoczenia.

Kompleksowo wyremontowane podwórka to efekt wcześniejszych konsultacji projektantów i pracowników ratusza z mieszkańcami. Wspólnie ustalono priorytety i tak:

  • Na podwórku integracyjnym przy Kossaka 87 powstały chodniki, droga dojazdowa i schody. Wyprofilowano także skarpę przy budynku. Na częściowo utwardzonym terenie postawiono ławki i donice na kwiaty. W planie są także nasadzenia zieleni. Koszt prac wyniósł 110 tys. złotych.
  • Podwórko na zapleczu budynku Kossaka 100 zyskało ażurową i żwirową nawierzchnię, chodnik, estetyczną wiatę śmietnikową, linki do suszenia prania na stojakach, ławkę oraz huśtawkę przystosowaną dla osób z niepełnosprawnością. Kolejnym etapem zmian będą nasadzenia zieleni. Kolorytu temu miejscu nadała wyjątkowa mozaika, która pojawiła się na fragmencie muru. Koszt prac wyniósł tutaj 130 tys. zł.

A oto, co na temat rewitalizacji powiedziała projektantka siedmiu podwórek Alicja Walkusz:

Moim marzeniem było przywrócenie w te miejsca piękna, ładu i harmonii. W każdym miejscu, w którym była przeprowadzona rewitalizacja odbyły się spotkania z mieszkańcami. Uczestniczyła w nich także pracownik socjalny Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Joanna Kielas oraz naczelnik i zastępca Wydziału Realizacji Inwestycji Urzędu Miejskiego Romuald Babul i Aleksandra Mielewczyk-Krawczyk. Na spotkaniach pojawiły się najbardziej zainteresowane osoby z pełnią entuzjazmu i gotowością do współpracy. Dla mnie jako projektanta istotne było by dostosować projekt do rzeczywistych potrzeb. Nie ukrywam, że przyszłam z zupełnie innymi pomysłami i cieszę się, że mieszkańcy powiedzieli, co naprawdę chcą. Były to niejednokrotnie momenty, które mnie mocno wzruszyły, gdzie zdałam sobie sprawę jak ważna jest moja odpowiedzialność zawodowa jako architekta w kształtowaniu przestrzeni nie tylko pięknej, ale przede wszystkim funkcjonalnej i bezpiecznej. Stworzone zostały rabaty dla miłośniczek kwiatów, ławeczki do siedzenia i grzania się przed domem na słońcu dla starszych osób  i inne drobne elementy architektury mające nieść radość. Najbardziej wzruszający był moment kiedy mama niepełnosprawnego chłopca poprosiła o huśtawkę, ale taką by mógł się na niej huśtać jej syn. Powiedziała, że w mieście nie ma takiej, z której jej dziecko by nie spadło. Prośba ta została oczywiście uwzględniona.

O pomyśle i realizacji mozaiki Alicja Walkusz powiedziała:

Pomysł był taki by przechodzień zatrzymał się na chwilę i zadumał, zastanowił lub uśmiechnął mijając ciekawy kawałek przestrzeni. Na ulicy Kossaka 100 była idealna do tego ściana: fragment muru wręcz symbolicznie oddzielający mieszkańców terenu rewitalizacji od komornika – wyjaśnia architekt Alicja Walkusz. - Zależało mi by wzory były jak najprostsze, łatwe i przyjemne do wykonania. Nie chciałam tworzyć tzw. sztuki przez duże „S” lecz piękny fragment muru, który wzbudzi uśmiech wśród przechodniów. Dodatkowo twórcami tego działa były dzieci z tego i okolicznych  podwórek oraz wolontariusze. Najważniejsza była możliwość współpracy przy tworzeniu czegoś pięknego oraz poczucie wspólnotowości i sprawczości. Projekt powstał również dzięki pomocy, zachęcie i pozytywnej energii pań Joanny Kielas i Hanny Osowskiej z Klubu Osiedlowego BAZA. Materiałem były pozostałości po płytkach gresowych przekazanych bezpłatnie przez jedną z firm. Mozaika dzięki temu posiada też walor ekologiczno-recyklingowy. I tak jak całość mozaiki tworzą różne małe okruchy kafli tak my jako mieszkańcy razem tworzymy to piękne i barwne miasto.

Budowa podwórek integracyjnych jest realizowana w ramach dużego projektu inwestycyjno-infrastrukturalnego „Odnowiony Lębork - rewitalizacja obszaru Nowy Świat”, którego celem jest doprowadzenie do zmiany wyglądu, poprawa estetyki terenów śródmieścia, podniesienie komfortu życia mieszkańców, stworzenie warunków wypoczynku i rekreacji oraz podniesienie bezpieczeństwa, zmniejszenie ubóstwa i wykluczenia społecznego. Ważnym elementem działań jest zaangażowanie lokalnej społeczności w proces rewitalizacji, doprowadzenie do identyfikacji z zamieszkiwaną dzielnicą – tak, aby mieszkańcy poczuli się gospodarzami swoich dzielnic, ulic i podwórek. Łączna wartość projektu to aż 20 mln 467 tys. zł w tym 11 mln 423 tys. zł to pozyskana przez Miasto Lębork dotacja.

 

Źródło: lebork.pl

(K.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%