Zamknij
REKLAMA

SPRAWDŹ. Pierścienie księcia odnalezione

12:00, 10.05.2018 | A.D
REKLAMA
Skomentuj

W Łebie dziesięć grup detektywów przystąpiło do walki, w wyniku której zaginione średniowieczne insygnia wróciły do prawowitych właścicieli.

Detektywistyczna gra miejska zorganizowana została tradycyjnie przez bibliotekę miejską w Łebie i Krzysztofa Petka - pisarza, dziennikarza, detektywa, instruktora survivalu.

Do wspólnej zabawy zostali zaproszeni łebianie oraz turyści spędzający majówkę w Łebie. Gra organizowana jest cyklicznie od 2010 roku.

- Oparłem kanwę zabawy na elementach historii Łeby, jak co roku starając się, by uczestnicy, oprócz dobrej zabawy, otrzymali porcję historycznej wiedzy o Starej Łebie, której losy przez stulecia usiane były wydarzeniami niezwykłymi i tragicznymi. Tym razem sięgnąłem do historii najnowszej - powstania idei Księstwa Łebskiego, pomysłu ukutego przez lokalnych przedsiębiorców. W wolnych wyborach wyłoniono księcia, a idea wpisała się w promowanie Łeby jako ośrodka turystyki - powiedział Krzysztof Petek.


Autor pozwolił sobie dodać do historii element melodramatyczny i wręczył wybranemu księciu specjalne insygnia – trzy pierścienie rodu Święców, który na przełomie XIII i XIV wieku umocnił się w tej części Pomorza i władał Łebą do roku 1309, kiedy tereny te zajęli Krzyżacy.
We wrześniu 2017 historyczne pierścienie zniknęły, aby drugiego maja ponad czterdziestu detektywów mogło stanąć w szranki i odnaleźć skarby.

- Przyjechaliśmy z Lęborka, Dziemian i Wiela. Gra była świetna, bardzo dobrze zorganizowana za co dziękujemy bibliotece miejskiej w Łebie. Udało nam się odnaleźć jeden pierścień. Fajnie, że gra zawierała wątki z historii Łeby. Za rok będzie nas więcej - powiedział uczestnik z Lęborka.

- Przyjechaliśmy do Łeby na weekend majowy. W pierwszym dniu pobytu zobaczyliśmy ogłoszenie o grze organizowanej przez bibliotekę miejską. Dzieci namówiły mnie na ciekawe spędzenie czasu. Rzeczywiście, było to ciekawe doświadczenie - gra w przestrzeni miejskiej, poszukiwanie skarbów. A przy tym dopisała nam pogoda - powiedziała turystka z Legionowa.

Za rok po raz dziesiąty organizowana będzie akcja z Krzysztofem Petkiem, w Łebie znanym jako Komandos. Autor zapowiedział, że skala działań na początku maja 2019 zaskoczy nawet tych, którzy spodziewają się sporej fety.

(A.D)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gle24.pl | Prawa zastrzeżone