Zamknij

Zawód detektyw

11:00, 03.12.2020 K.L
Skomentuj Fot: KPP Lębork Fot: KPP Lębork

Śledczy, dochodzeniowcy, kryminalni – tak zwykło się mówić o policjantach, zajmujących się zwalczaniem przestępczości o charakterze kryminalnym. W lęborskiej jednostce Policji wydziały kryminalny oraz dochodzeniowo – śledczy, podzielone są na odrębne zespoły: operacyjno rozpoznawczy; poszukiwań; do walki z przestępczością gospodarczą; narkotykową; przeciwko mieniu, życiu i zdrowiu oraz techniki kryminalistycznej. Zespołowa praca wyspecjalizowanych w swoim fachu funkcjonariuszy przynosi wymierne skutki, gdyż jak pokazują policyjne statystyki, wykrywalność przestępstw najcięższego kalibru, jakimi są zabójstwa wyniosła w bieżącym roku 100 procent, tyle samo dotyczy przestępstw pobicia, a wykrywalność rozbojów stoi obecnie na poziomie 80 procent.

Głównym zadaniem tych policjantów jest ujawnianie i zwalczanie przestępczości o charakterze kryminalnym, gromadzenie informacji o sprawcach przestępstw, zabezpieczanie śladów i dowodów niezbędnych do wykrycia i zatrzymania sprawców oraz pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej, poszukiwania osób zaginionych i tych, które ukrywają się przed wymiarem sprawiedliwości.

Policjanci tej służby to zazwyczaj funkcjonariusze nieumundurowani, którzy choć nie są widoczni na co dzień w terenie, pełnią jedną z najbardziej odpowiedzialnych służb w Policji. Policjanci kryminalni prowadzą działania operacyjno – rozpoznawcze, dochodzeniowcy zajmują się stroną procesową. Funkcjonariusze obu tych wydziałów ściśle ze sobą współpracują. Wykonywane przez nich zadania wymagają odpowiednich kompetencji, doświadczenia i precyzji, gdyż np. czynności wykonywane na miejscu zdarzenia mogą okazać się już później niemożliwe do odtworzenia. Duża odpowiedzialność spoczywa tu na technikach, którzy ujawniają, zabezpieczają i utrwalają ślady przestępców. Właściwie zabezpieczone przez nich materiały stanowią później kluczowy dowód w sprawie. Należy też zaznaczyć rolę policjantów służby prewencyjnej i ruchu drogowego, którzy często jako pierwsi pojawiają się na miejscu zdarzenia, zabezpieczając je i niedopuszczając do zatarcia śladów.

W bieżącym roku efektem pracy lęborskich policjantów jest m.in. 100 procentowa wykrywalność zabójstw i przestępstw pobicia. Niewiele niższa, bo aż 80 procentowa wykrywalność dotyczy zaistniałych na terenie powiatu lęborskiego rozbojów.

To ważne statystyki, świadczące o zaangażowaniu i profesjonalizmie lęborskich funkcjonariuszy i wskazujące wymierne skutki ich pracy. Warto tu wspomnieć o corocznych konkursach dla policjantów służby kryminalnej, w których policjanci z Lęborka odnoszą sukcesy drużynowo i indywidualnie. Podczas wojewódzkich eliminacji do Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Służby Kryminalnej 2018 roku”, policjantka z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego zajęła I miejsce, funkcjonariusze operacyjni III miejsce, a w klasyfikacji drużynowej lęborscy kryminalni uplasowali się na II pozycji.

Źródło: KPP Lębork

(K.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%