Zamknij

Pomóżmy osobom narażonym na wychłodzenie!

16:00, 14.01.2021 K.L
Skomentuj Fot: KPP Lębork Fot: KPP Lębork

Niska temperatura powietrza i trudne warunki atmosferyczne w okresie zimowym mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia a nawet zdrowia. Na tragiczne następstwa wychłodzenia organizmu najbardziej narażone są osoby bezdomne, nieporadne życiowo lub znajdujące się w stanie nietrzeźwości. Dlatego też policjanci ustalają i kontrolują miejsca przebywania takich osób i apelują o to by nie przechodzić obojętnie wobec tych, którzy nocują w opuszczonych budynkach, na klatkach schodowych, altankach ogrodowych oraz innych miejscach, w których nietrudno o wychłodzenie organizmu.

W trakcie służby obchodowej dzielnicowi sprawdzają miejsca, w których przebywać mogą osoby bezdomne, narażone na działanie niskiej temperatury powietrza. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki, piwnice, dworce i strychy. W przypadku napotkania tam osoby potrzebującej pomocy, mundurowi informują ją gdzie może uzyskać bezpieczne schronienie przed zimnem i ciepły posiłek. Doświadczenia z lat ubiegłych wskazują, że nieoceniona pomoc w tym zakresie płynie od osób, które zgłaszają policji podobne przypadki, również za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki temu szybka interwencja odpowiednich służb ratuje czyjeś zdrowie, a niejednokrotnie życie.

Należy pamiętać również o tym, że na wychłodzenie organizmu narażone są też osoby nietrzeźwe, przez dłuższy czas przebywające na dworze. Jeśli więc widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Na każde takie zgłoszenie mundurowi reagują niezwłocznie.

Zimowa pora to trudny czas również dla osób starszych, samotnych i nieporadnych życiowo, które ze względu na podeszły wiek, niepełnosprawność lub inną trudną sytuację życiową mogą być narażone na skutki działania niskiej temperatury powietrza. Jeśli znamy kogoś takiego, zainteresujmy się czy nie potrzebuje pomocy. Informacje przekazane właściwym instytucjom (policja, straż miejska, ośrodki pomocy społecznej, pogotowie) przyczynią się do zapewnienia potrzebującemu odpowiedniej pomocy doraźnej lub długoterminowej.

Pamiętajmy – razem możemy zapobiec tragedii. W całym kraju funkcjonuje bezpłatny numer alarmowy 112 do służb ratunkowych.

Źródło: KPP Lębork

(K.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%