Zamknij
REKLAMA

Jutro działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

17:45, 20.10.2021 | K.L
Skomentuj Fot. KPP Lębork
REKLAMA

Pieszy to niechroniony uczestnik ruchu drogowego, który jest najbardziej narażony na przykre następstwa wypadku. W przypadku zderzenia z samochodem ma nikłe szanse na uniknięcie poważnych obrażeń. W trosce o bezpieczeństwo pieszych lęborscy mundurowi przeprowadzą jutro działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”.

Policyjne działania będą prowadzone na terenie całego województwa pomorskiego. Ich głównym celem jest zmniejszenie ilości zdarzeń z udziałem pieszych i rowerzystów oraz uświadomienie, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są pełnoprawnymi użytkownikami dróg. W ramach zaplanowanych na najbliższy czwartek działań, większa ilość patroli policyjnych pojawi się na obszarach zabudowanych i poza nimi w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń z udziałem pieszych.

Mundurowi zwrócą szczególną uwagę na:

- zachowanie właściwych relacji kierujący – pieszy,

- zgodne z przepisami poruszanie się na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników,

- przypadki przechodzenia przez jezdnię w miejscu zabronionym,

- wykroczenia kierujących pojazdami wobec pieszych, takich jak nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na wyznaczonych przejściach dla pieszych, czy wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi.

Ponadto funkcjonariusze będą egzekwować obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

Należy też podkreślić, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych również na terenie zabudowanym. Nie wszystkie odcinki drogi są dobrze oświetlone, a widoczność często ograniczają kierującemu elementy architektoniczne, drzewa lub opady atmosferyczne. Nawet mały odblask poprawia widoczność pieszego i może uratować mu życie.

Policjanci apelują o rozwagę podczas przechodzenia przez jezdnię. Kierującym natomiast przypominają, że w rejonie przecinania się dróg pieszych i zmotoryzowanych należy zachować szczególną ostrożność oraz zwolnić. W każdej sytuacji należy stosować zasadę ograniczonego zaufania.

Źródło: KPP Lębork

(K.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%