Zamknij

O programie Domowa Opieka Medyczna

05:00, 02.12.2020 K.L
Skomentuj

"Domowa Opieka Medyczna" to program wprowadzony przez Ministerstwo Zdrowia. Jego celem jest zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjentów przy wykorzystaniu pulsoksymetrów jako narzędzi diagnostycznych i aplikacji PulsoCare.

Program ma poprawić bezpieczeństwo pacjentów oraz usprawnić pracę lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Jak informuje Piotr Müller, rzecznik rządu, uruchomienie programu ma związek z dynamiką zakażeń koronawirusem i umożliwia odbywanie osobom, które zachorowały na COVID-19, izolacji w warunkach domowych z jednoczesnym umożliwieniem lekarzom zdalnego monitorowania stanu zdrowia pacjentów. Monitoringiem objęte są: poziom saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem, tętno, temperatura oraz objawy chorobowe.

Ciągły nadzór nad stanem zdrowia pacjenta korzystającego z programu zajmuje się Centrum Kontaktu powołane przez Ministerstwo Zdrowia. Z programu DOM mogą korzystać pacjenci, którzy zakażeni są koronawiusem i:

  • ukończyli 55 lat – wówczas są automatycznie wpisani do programu,
  • nie ukończyli 55 lat, a wyrażają wolę przyłączenia się do programu.

 Pacjenci poniżej 55 roku życia mają do wyboru dwie opcje:

  • wypełnić formularz Pulsocare, który znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia,
  • uzyskać kwalifikację do programu od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, zarejestrowanego w systemie DOM.

W procesie rejestracji pacjent otrzyma powiadomienie SMS z osobistym hasłem dostępu do systemu, a za pośrednictwem Poczty Polskiej – pulsoksymetr.

Kolejnym krokiem jest zalogowanie się na stronie www.pulsocare.mz.gov.pl lub zainstalowanie na urządzeniu mobilnym aplikacji PulsoCare. To umożliwi diagnostykę przy użyciu pulsoksymetru i przekazanie wyników konsultantom i lekarzom Centrum Kontaktu, którzy w razie potrzeby skierują pacjenta na zdalną konsultację lub wezwą w kryzysowej sytuacji Pogotowie Ratunkowe.Program stanowi ułatwienie tak dla pacjentów, jak i dla lekarza POZ, który będzie miał dostęp do aktualnych parametrów.

Źródło: powiat-lebork.com

(K.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%