Zamknij

Lęborski szpital oceniony na „złoto”

10:30, 09.09.2021 K.L
Skomentuj Fot. pixabay,com Fot. pixabay,com

Niezależny Samodzielny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lęborku uplasował się na 18 miejscu w ogólnokrajowym rankingu stworzonym na podstawie badań ankietowych Fundacji Rodzić po Ludzku. Tym samym SPS ZOZ znalazł się wśród 20 najlepszych placówek medycznych w kraju.

Wśród ocenionych na „złoto” szpitali znalazły się tylko dwa z województwa pomorskiego. To SPS ZOZ w Lęborku i Powiatowe Centrum Zdrowia w Malborku - szpitale, w których stosuje się dwugodzinny kontakt „skóra do skóry” matki i dziecka w minimum 80 proc. porodów naturalnych. W tegorocznym rankingu kolejne 20 podmiotów uzyskało „srebrne” wyróżnienie (2-godz. kontakt w 70-79 proc. naturalnych porodów), 10 „brązowe” (dotyczy szpitali, które wykazały się wysokim stopniem wsparcia kangurowania przez osobę towarzyszącą po cięciu cesarskim, również jeśli 2-godz. kontakt „skóra do skóry” nie uzyskał 70%) i 6 „szmaragdowe” (dotyczące szpitali, które wykazały się wysokim stopniem bezpośredniego kontaktu skóra do skóry po cięciu cesarskim – położenie dziecka na piersiach kobiety).

Lęborski szpital poprawił rankingowe osiągi w stosunku do roku 2020, w którym uplasował się na 2 miejscu „srebrnej” części zestawienia oraz w stosunku do edycji 2019, w której zajął 17 miejsce w stawce „srebrnej”.

Akcja Maluchy Na Brzuchy ma na celu uhonorowanie szpitali, które realizują prawo do dwugodzinnego „kontaktu skóra do skóry po porodzie”, wynikającego z obowiązującego od 2019 r. Standardu Organizacyjnego Opieki Okołoporodowej. Raport podsumowujący akcję został przesłany do Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia w celu przedstawienia stanu realizacji standardu konsultantom krajowym w dziedzinie neonatologii, położnictwa i ginekologii oraz konsultantom wojewódzkim. Kontakt „skóra do skóry” matki i dziecka po porodzie ma służyć m.in. jak najszybszemu zainicjowaniu pierwszego karmienia. Również ocena noworodka wg skali Apgar, o ile nie nastąpią przeciwwskazania zdrowotne, powinna być wykonywana na brzuchu matki.

Firmujące ranking Olga Vitoš i Anna Kwiatek-Kucharska wskazują na szereg korzyści wynikających ze stosowania dwugodzinnego kontaktu matki z noworodkiem. Zdaniem autorek akcji, kontakt „skóra do skóry” jest korzystny zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Pierwszy kontakt dziecka z mamą, pomaga dziecku w łagodniejszym przejściu z ciepłego wnętrza brzucha do zupełnie odmiennego środowiska zewnętrznego. Dziecko przez 9 miesięcy ciąży znało ciepło, zapach, głos i bicie serca swojej matki. Kontakt skóra do skóry od razu po porodzie pozwala mu się dzięki temu uspokoić, dzięki czemu noworodki po porodzie są bardziej stabilne. Kontakt z matką pomaga w wytwarzaniu większej ilości hormonu oksytocyny. To niesie za sobą dwie najważniejsze zalety. Zwiększona ilość naturalnej oksytocyny umożliwia łatwiejsze urodzenie łożyska. Badania naukowe dowiodły, że kobiety, które miały kontakt skóra do skóry po porodzie, rzadziej doświadczały krwotoku poporodowego. Z drugiej strony, dzięki oksytocynie zaczyna wytwarzać się więź między mamą a dzieckiem, a także rozpoczyna się karmienie piersią. Badania wskazują, że kobiety, które miały zapewniony kontakt skóra ze skórą ze swoim dzieckiem od razu po porodzie, częściej karmią je piersią w przyszłości.

Źródło: powiat-lebork.com

(K.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%