Zamknij
REKLAMA

Laptopy używane czy nowe - które wybrać?

11:47, 19.11.2018 | Materiał Partnera

Nowy czy używany? To pierwsze pytanie, które zadajesz sobie, gdy wybierasz komputer, w tym również komputer przenośny.

Dlaczego laptop musi być nowy?

Dla wielu osób bardzo istotne jest to, aby był perfekcyjny aby nikt z niego wcześniej nie korzystał. Laptop musi być piękny i nowiutki. Nieważne, że większość ludzi kupuje używane domy i samochody. Nowy laptop musi mieć firmowe pudełko, gwarancję producenta, pachnieć nowością i mieć oczywiście przez to wyższą cenę. Laptopy używane bardzo często są tańsze, szybsze, nadal mają gwarancję i oryginalne pudełko. Jednym słowem kupując laptopa z drugiej ręki, możemy trafić na naprawdę zadbane, wręcz idealne egzemplarze.

Kupujemy nowego laptopa

Nowy laptop wiąże się głównie z minimum dwuletnią gwarancją, zapachem nowości, perfekcyjną obudową, kompletem dokumentów oraz płytami ze sterownikami. Zasadniczo trzeba zadać sobie pytanie, czy naprawdę opłaca się zapłacić więcej za technologie, które za parę miesięcy albo wcześniej będą o wiele mniej warte. Nowe laptopy wcale nie są lepsze niż laptopy używane. Za tę samą cenę możesz kupić coś szybszego i bardziej wydajnego, ale używanego. W nowych laptopach zazwyczaj został zainstalowanych system operacyjny MS Windows 10. Trudno jest znaleźć obecnie laptopa z systemem operacyjnym MS Windows 8 lub 7. Nie chodzi tutaj o porównywanie systemów operacyjnych, ale o to, że w tańszych oraz mniej wydajnych laptopach używanych będzie lepiej działał Windows 7. Oczywiście, gdy kupujesz laptopa jako podarunek dla kogoś, to musisz kupić coś nowego. Laptopy używane się tutaj nie sprawdzą. Jednak jeżeli kupujemy laptopa dla siebie lub na prezent, to dobrze jest zastanowić się nad zakupem urządzenia z drugiej ręki, ponieważ nawet laptop, który ma dwa lata jest bardziej wydajny od nowego w podobnej cenie. W związku z tym, trzeba się zastanowić, czy chcesz mieć nowego, ale mniej wydajnego i gorzej wyposażonego laptopa, czy lepiej przejrzeć laptopy używane, które są szybsze i wydajniejsze.

Gwarancja w nowym laptopie nie zawsze jest korzystna

Gdy kupujesz nowego laptopa, to największą korzyścią jest gwarancja od producenta. Jednak nie zawsze tak jest. Dobrze jest przeczytać warunki gwarancji, bo może znajdować się w niej zapis, że każda rozbudowa musi być przeprowadzona za pośrednictwem serwisu. Gdy założymy, że tak jest, to wtedy rozbudowanie laptopa o większą ilość pamięci lub wymiana dysku może być nawet dwa razy droższa na gwarancji, gdy gdybyśmy przeprowadzili całą operację samodzielnie.

Laptopy używane – czy to się opłaca?

Jeżeli już znajdziemy model, który ma dokładnie takie parametry, jakich potrzebujemy, to musimy wybrać wśród tysięcy ofert na serwisach aukcyjnych tą jedną jedyną. Kupując laptopy używane, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na elementy, które są trudne do wymiany oraz których zakup i wymiana na nowe się zwyczajnie nie opłaca. W pierwszej chwili powinniśmy uwzględnić to, w jakim stanie jest obudowa używanego urządzenia. Obudowy laptopa się z reguły nie wymienia, ponieważ jest droga i trudno ją zdobyć na rynku części używanych.

(Materiał Partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
© gle24.pl | Prawa zastrzeżone