Zamknij

Budowa domu ? 5 sposobów na obniżenie kosztów już na etapie projektu

13:48, 11.03.2019 ?.W Aktualizacja: 14:45, 11.03.2019
Skomentuj

Budowa domu jednorodzinnego to ogromna inwestycja, która wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. Chcesz zoptymalizować koszty już na wstępnym etapie? Sprawdź nasze sposoby na ich obniżenie!

Inwestycja we własną nieruchomość to dla wielu osób nieosiągalne marzenie – cenniki materiałów i prac wykończeniowych skutecznie odstraszają potencjalnych inwestorów, którzy zastanawiają się, ile wyniesie postawienie budynku, zamknięcie stanu surowego oraz jakie są koszty ocieplenia domu. Wydatki można jednak zoptymalizować już na etapie projektowania – właściwe zaplanowanie konstrukcji domu, przebiegu prac budowlanych, a także układu pomieszczeń pozwoli inwestorom uzyskać spore oszczędności.

1. Powierzchnia domu

Metraż nieruchomości ma ogromne znaczenie – przestronny dom zapewnia domownikom większy komfort, jednak jego budowa wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. Wielu inwestorów już na etapie wybierania projektu popełnia zasadniczy błąd i decyduje się na dom, który pod względem powierzchni zdecydowanie przekracza ich potrzeby. Czteroosobowej rodzinie z całą pewnością wystarczy budynek o metrażu do 120-150 metrów. Projekty małych domów są tańsze w budowie, a inwestycja przebiega szybciej.

2. Bryła budynku

Budowa domu o nieskomplikowanej bryle, bez wykuszy, lukarn dachowych, ozdobnych kolumn czy innych skomplikowanych rozwiązań architektonicznych pozwoli uzyskać inwestorom duże oszczędności. Prosta i zwarta bryła to mniejsze koszty materiałów budowlanych oraz robocizny.

3. Rozmieszczenie domu na działce

Właściwe rozmieszczenie budynku względem stron świata sprawi, że dom będzie maksymalnie komfortowy i funkcjonalny. Wybierając projekt warto pamiętać o tym, że pokój dzienny powinien mieć dostęp do światła ze strony południowej – to zapewni najlepsze nasłonecznienie pomieszczenia, w którym domownicy przebywają najczęściej.

4. Budynek z piwnicą czy bez?

Koszty inwestycji może też obniżyć rezygnacja z piwnicy. Domy podpiwniczone są zdecydowanie droższe w budowie, a pomieszczenia, które inwestorzy chcą w niej zlokalizować, można bez problemu przenieść na parter. Funkcjonalna kotłownia może znaleźć się przy garażu umieszczonym w bryle budynku.

5. Dach dwuspadowy czy wielospadowy?

Na ostateczny koszt inwestycji w dużej mierze wpływa rodzaj dachu – ten o prostej i nieskomplikowanej strukturze jest zdecydowanie tańszy w budowie niż wielopołaciowa konstrukcja, przy której inwestor musi liczyć się z dużą ilością odrzutów i obróbek blacharskich.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%