Zamknij

Kiedy leczenie kanałowe zęba może być wymagane?

07:30, 17.04.2019 artykuł sponsorowany

Jak wiadomo, zęby u każdego człowieka mają za zadanie rozdrabniać spożywany pokarm, stąd też niezbędne jest, aby były one wyjątkowo mocne. Pomimo tego, że na ogół są one bardzo twarde, w wyniku oddziaływania różnego typu zagrożeń, może dochodzić do sytuacji, że zaczną pojawiać się ubytki zębowe, a to może prowadzić do wielu przykrych powikłań.

Mając na względzie poziom zaawansowania chorób zębów, dentyścii decydują się na przeprowadzanie różnego rodzaju zabiegów, w celu wyeliminowania problemu. Jako jedna z najpopularniejszych metod leczenia zębów, jawi się tzw. – leczenie endodontyczne. Jest to nazewnictwo fachowe, natomiast potocznie o tej metodzie mówi się, że jest to leczenie kanałowe zęba.

W jakich sytuacjach leczenie kanałowe jest niezbędne?

Kiedy mamy do czynienia z zapaleniem miazgi zębowej, która to jest miejscem bardzo silnie unerwionym, zachodzi potrzeba leczenie endodontycznego. Nieodwracalne stadium zapalenia miazgi, bardzo często spowodowane jest pojawieniem się próchnicy. Kiedy zęby są nieleczone, lub leczone nieprawidłowo, dochodzi do wielu problemów z miazgą zębową. W wyniku tego, osobie mogą towarzyszyć bardzo silne bóle.

Powodem jest nie tylko próchnica. Niezwykle często, dzieje się tak w wypadku różnych urazów zębów. Kiedy są one bardzo poważne, czasami dochodzi do martwicy miazgi. Wówczas, leczenie kanałowe zęba jest już koniecznością.

W sytuacji, kiedy w miazdze zęba rozwijają się beztlenowe bakterie, dochodzi do powstawania tzw. zgorzeli. Dzięki leczeniu endodontycznemu, istnieje szansa, aby wykluczyć przymus usunięcia zębów, które uległy zainfekowaniu. Tego typu zabieg jest także wymagany, kiedy mamy do czynienia z zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych (znajdujących się w pobliżu wierzchołka korzenia).

Kanałowe leczenie – wtórne oraz pierwotne

Leczenie kanałowe zęba, najczęściej dzieli się na pierwotne i wtórne. Jeżeli mamy do czynienia z zębem, który nigdy wcześniej nie był poddawany kanałowemu leczeniu, wówczas mowa o leczeniu pierwotnym. Jeżeli natomiast, zachodzi sytuacja, że dany ząb już kiedyś w przeszłości był leczony kanałowo oraz wymaga on kolejnych interwencji stomatologa, zachodzi potrzeba wtórnego leczenia.

Tak naprawdę, można wyróżnić kilka powodów, w wyniku których wymagana będzie reendodoncja. W największej ilości przypadków, do powtórnego leczenia dochodzi, kiedy te wykonywane poprzednio, zostało przeprowadzone w sposób nieprawidłowy. Mogą to być chociażby różnego typu powikłania, nieodpowiednio wypełnione kanaliki, wykorzystanie złych materiałów bądź też, kiedy pierwotne leczenie, nie przyniosło wystarczających rezultatów. Wszystko to sprawia, że stomatolog zmuszony jest, aby przeprowadzić po raz kolejny, leczenie kanałowe zęba.

Należy pamiętać o tym, że jest to zabieg, który zalicza się do bardzo czasochłonnych. Wszystkie osoby różnią się od siebie, a nie inaczej jest, w wypadku ich uzębienia. Stąd też, różnorodna budowa i ułożenie zębów, będzie wymagało od specjalisty sporego zaangażowania oraz wyjątkowej precyzji. Tylko kiedy mamy do czynienia z lekarzem, którego duże umiejętności poparte są doświadczeniem, zyskamy pewność, że wszelkie zabiegi będą wykonane skutecznie, z zachowaniem wszelkich standardów i w odpowiednich warunkach.

Mimo tego, że leczenie endodontyczne jest dość skomplikowane, nie można mówić obecnie o tym, że powoduje u pacjentów doznania bólowe. Praktycznie w każdym przypadku, przed rozpoczęciem leczenia, pacjent poddawany jest znieczuleniu miejscowemu, aby zapewnić mu jak najwyższy poziom komfortu. Pamiętajmy o tym, że wszelkie symptomy, które mogą wskazywać na konieczność poddania się leczeniu tego typu, nie mogą być ignorowane. Jeżeli zatem, pojawiają się u nas jakiekolwiek z wyżej opisanych dolegliwości, niezwłocznie skonsultujmy się ze swoim dentystą, lub odnajdźmy gabinet, który się nami zaopiekuje. Obecnie, praktycznie w każdym mieście, uda się nam odnaleźć klinikę, która wykonuje wszelkiego rodzaju zabiegi stomatologiczne.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%