Zamknij

Oszczędzanie jest eko

11:53, 23.08.2018 ?.W Aktualizacja: 11:53, 16.11.2018
Skomentuj

Jak oszczędzać energię elektryczną, cieplną i wodę, ograniczając tym samym niekorzystny wpływ na środowisko? Pierwszym skojarzeniem są instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii.

Pompy ciepła wykorzystują energię odnawialną produkowaną „za darmo”, jednak do jej przetworzenia w ciepło użyteczne, potrzebne są urządzenia zasilane energią elektryczną. W rzeczywistości ponosimy więc pewne koszty jej pozyskania, choć są one znacznie niższe niż z konwencjonalnych źródeł ciepła. Pompy ciepła mogą być wykorzystywane do ogrzewania domu, jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej, a ich wskaźnik efektywności oscyluje w granicach 4 - 6, co oznacza, że do pozyskania 4 lub 6 kW mocy grzewczej potrzeba tylko 1 kW mocy elektrycznej. Ja działa pompa ciepła? W największym skrócie - zasada działania pompy ciepła jest taka sama jak lodówki. Wszyscy znamy widok wymiennika ciepła z tyłu lodówki, który oddaje ciepło do otoczenia. Ciepło w pompach ciepła pobierane jest z gruntu, wód podziemnych lub powierzchniowych lub powietrza.

- Jednak otrzymanie taniej energii cieplnej okupione jest wysokimi kosztami inwestycyjnymi i przed podjęciem decyzji o zainstalowaniu pompy ciepła należy przeprowadzić analizę ekonomiczną dla konkretnego budynku – radzą specjaliści z firmy Enea, produkującej energię elektryczną.

Słońce – niewyczerpane źródło energii

Na dachach nie tylko domów, ale też instytucji można zauważyć panele fotowoltaiczne służące do produkcji energii elektrycznej. Technologia ich wytwarzania ciągle jest udoskonalana. Wydłuża się też okres żywotności paneli, obecnie dostępne są panele, które działają do 30 lat. Przed decyzją zakupu warto sprawdzić, czy dostępny jest program dofinansowania. Dofinansowanie może pochodzić z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska, niektóre gminy również ogłaszają programy wspierające tych, którzy chcą czerpać energię ze słońca.

Kolektory słoneczne służą przede wszystkim do podgrzewania wody użytkowej i mogą zaspokoić do 70% potrzebnej do tego celu energii. Opłacalność ich instalowania zwiększa się wraz ze wzrostem zapotrzebowania na ciepłą wodę, zatem warto brać takie rozwiązanie pod uwagę przy zagwarantowaniu ciepłej wody dla wieloosobowej rodziny.

Wyłącz, jeśli nie używasz

Jak racjonalnie korzystać i oszczędnie korzystać z energii elektrycznej? Przeciętne roczne zużycie energii elektrycznej w domach jednorodzinnych szacowane jest na 3000 - 4000 kWh, jeśli elektryczności nie wykorzystuje się do podgrzewania wody i ogrzewania. Przyjmuje się, że udział w ogólnym zużyciu energii elektrycznej poprzez poszczególne grupy odbiorników kształtuje się następująco:

  • - chłodziarki - 28%
  • - oświetlenie - 20%
  • - kuchenka elektryczna - 20%
  • - pralka - 10%
  • - sprzęt RTV - 12%
  • - inne odbiorniki – 10%

Jak więc można bez ponoszenia wydatków na zakup nowych energooszczędnych urządzeń zmniejszyć zużycie prądu?

Podstawowa zasadą jest wyłączanie zbędnego oświetlenia, wykorzystywanie pełnej pojemności pralek i zmywarek, nastawianie termostatu na optymalną dla przechowywanych produktów temperaturę wewnątrz chłodziarki. Przy korzystaniu z kuchenek elektrycznych warto tak zorganizować gotowanie, aby nie dopuszczać do wychłodzenia płyt grzewczych i ponownego ich nagrzewania. Oczywiście należy gotować wykorzystując pokrywki, gdyż nie tylko zmniejsza to zużycie energii, ale również przyspiesza gotowanie. Ważny jest również dobór odpowiednich garnków i patelni, aby całą powierzchnią przylegały do płyty. Chłodziarka, która stoi w pobliżu grzejnika lub nasłonecznionego okna z pewnością zużyje więcej energii elektrycznej niż wtedy, gdy ustawiona zostanie z dala od zewnętrznych źródeł ciepła.

Zapewnijmy dobrą wentylację z tyłu chłodziarki, aby ciepło ze skraplacza nie nagrzewało jej wnętrza. Przed umieszczeniem w chłodziarce produkty spożywcze powinny być ochłodzone przynajmniej do temperatury pokojowej. Parownik chłodziarki należy systematycznie odmrażać, jeżeli urządzenie nie posiada automatycznego systemu odszraniania.

Pozornie niewielki pobór energii elektrycznej przez sprzęt elektroniczny utrzymywany w stanie czuwania „stand by”, jak też podłączone ładowarki, w ogólnym rozrachunku znacząco wpływa na zużycie energii. Orientacyjnie można przyjąć, że łączna moc „czuwania” wszystkich podłączonych odbiorników wynosi 20 - 50 W, co w skali miesiąca powoduje zużycie energii elektrycznej na poziomie 10 - 20 kWh. Wygodnym sposobem na uniknięcie takiego marnotrawstwa jest podłączenie tych urządzeń do listwy zasilającej z wyłącznikiem. Trzeba jednak uważać, czy w podłączonej do listwy urządzeniach nie skasują się ustawienia – radzi Enea.

Oszczędzajmy życiodajne źródła

Polska ma niestety niskie zasoby wody. Jak ograniczać zużycie wody? Tu otwiera się przed nami cały wachlarz możliwości, a część z nich nie wymaga nawet nakładów finansowych. W wielu sytuacjach wystarczająca będzie zmiana nawyków, takich jak zakręcanie wody podczas mycia zębów czy picie „kranówki” zamiast wody z plastikowych butelek. Trzeba sobie uświadomić, że do produkcji plastiku zużywane jest mnóstwo wody.

W starogardzkiej spółce Starwik, zajmującej się dostarczaniem wody, otrzymaliśmy listę zachowań i działań, które prowadzą do tego, aby szanować życiodajny płyn.

W domu rozejrzyjmy się, czy nie mamy kapiących kranów, czy cieknących spłuczek, które należy natychmiast naprawić. Warto sprawdzić stan instalacji wodociągowej, czyli zlokalizować i zlikwidować przecieki. Aby to sprawdzić, trzeba odczytać stan liczników wody przed i po dwugodzinnym niekorzystaniu z wody.

Można zamontować dodatkowe urządzenia ograniczające zużycie wody, takie jak: perlatory, spłuczki z funkcją ograniczonego spłukiwania. Baterie jednouchwytowe szybciej regulują temperaturę. Dobrym rozwiązaniem jest też zakup kranu bezdotykowego (można je często spotkać w toaletach w centrach handlowych). Woda leci z niego dopiero wtedy, kiedy czujnik wyczuje nasze dłonie. Żaden tradycyjny kran nie może się równać pod względem oszczędności z kranem bezdotykowym. Gdy takiego urządzenia nie mamy, zakręcanie kranu podczas mycia, zębów, golenia, mycia naczyń, powinno wejść w nawyk wszystkim domownikom.

Zauważmy, że wodę można użyć dwukrotnie - np.: umyć owoce, a potem użyć np. do podlewania kwiatów. Szybki prysznic generuje mniejsze zużycie niż wanna pełna wody.

Pralkę i zmywarkę należy uruchomić dopiero wtedy, gdy jest pełna i nastawiać program oszczędzający zużycie wody. Podczas ręcznego zmywania naczyń dobrze jest napełnić jedną komorę zlewu, a następnie spłukiwać szybko pod niewielkim strumieniem bieżącej wody.

Jak można ograniczyć zużycie wody w ogrodzie?

Doskonałym rozwiązaniem oszczędzania wody w domach jednorodzinnych jest ustawianie zbiorników na deszczówkę. Można ją używać do podlewania ogrodu.

Ogród należy podlewać wcześnie rano lub późnym wieczorem, kiedy temperatura i prędkość wiatru są najniższe. Nie wszystkie rośliny wymagają codziennego podlewania, np.: trawa potrzebuje podlewania latem co kilka dni. Kupując zraszacz czy wąż do ogrodu warto wybrać, te najbardziej ekonomiczne i wyposażone w zamykane końcówki.

Ustawiając zraszacz ogrodowy trzeba kontrolować podlewanie, sprawdzać czy ziemia nie jest już wystarczająco nawodniona lub czy przypadkiem nie podlewamy chodnika czy ulicy. Duże ilości nawozów zwiększają zapotrzebowanie traw na wodę. Lepiej wybierać te preparaty, które zawierają wolno uwalniające się nierozpuszczalne w wodzie formy azotu.

Dobrze jest nasadzić rośliny okrywowe czy rozrzucić korę. Zabezpieczą one glebę przed nadmiernym parowaniem. Szczotka i wiadro zamiast węża do mycia samochodu, elewacji czy podjazdu zaoszczędzi nawet setki litrów zużytej wody. Kupując ozdoby ogrodowe (fontanny, kaskady wodne) należy zwrócić uwagę, czy mają zamknięty obieg wody. Arkadiusz Marciszek

Projekt współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

(?.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%