Zamknij

„Z głębin czasu – opowieść o pewnej rybie”

08:00, 23.11.2021 .
Skomentuj Fot. powiat-lebork.com Fot. powiat-lebork.com

„Z głębin czasu – opowieść o pewnej rybie” to najnowsza publikacja popularnonaukowa wydana przez lęborskie Muzeum. Promocja książki sfinansowanej ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyła się w miniony piątek (19.11). Równolegle z promocją publikacji otwarto nową ekspozycję archeologiczną w Wieży Ciśnień – oddziale Muzeum.

Wśród autorów publikacji, obecnych na spotkaniu promującym książkę byli: dr hab. Jacek Andrzejowski, Agnieszka Krzysiak jako kierownik badań archeologicznych i kustosz Muzeum oraz prof. dr hab. Jan Schuster. Współredaktorem publikacji jest również pełniąca rolę gospodarza promocji – Mariola Pruska – dyrektor lęborskiego Muzeum. Poziom zainteresowania promocją wskazywał na to, że była to popularno-naukowa pozycja wyczekiwana z zainteresowaniem. Wśród gości pojawił się senator Kazimierz Kleina, obecni byli włodarze powiatu – Starosta Lęborski Alicja Zajączkowska i wicestarosta Edmund Głombiewski. Nie zabrakło reprezentantów miasta Lęborka w osobach Jarosława Litwina – przewodniczącego Rady Miasta i Mariana Kurzydło – sekretarza miasta. Samorząd Gminy Nowa Wieś Lęborska, na której terenie znajdują się stanowiska archeologiczne w Czarnówku, reprezentował Krzysztof Pruszak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. Wśród gości obecna była także dyrektor słupskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków – Krystyna Mazurkiewicz-Palacz.

Rzadko zdarza się, że jeden zabytek jest przedmiotem publikacji, ale ta ryba ma światowe znaczenie – to najlepiej zachowany przedmiot szklany z okresu Cesarstwa Rzymskiego. To sensacyjny zabytek, który wzbogacił i tak już obszerne zbiory archeologiczne lęborskiego Muzeum.„Z głębin czasu – opowieść o pewnej rybie” to kolejna po wydanej w 2014 r. publikacji pt. "Okruch złota w popiele ogniska. Starożytne nekropole w Czarnówku i ich tajemnice", zrealizowana wspólnie z Fundacją Monumenta Archaelogica Barbarica.

Zdecydowaną zachętą do zapoznania się z publikacją jest recenzja autorstwa prof. Judyty Rodzińskiej-Nowak: „Książka stanowi wzorcowy przykład opracowania popularnonaukowego, które w atrakcyjnej formie, przystępnej dla szerokiego, międzynarodowego grona odbiorców, podaje rzetelną i aktualną wiedzę. Autorzy i redaktorzy tomu zadbali o to, by przedstawić niezwykłe znalezisko z Czarnówka wieloaspektowo, na możliwe rozległym tle podobnych zabytków oraz wyników studiów archeologicznych, religioznawczych i antropologicznych. Stanowić będzie ona cenne źródło wiedzy zarówno dla amatorów przeszłości czy studentów archeologii, jak i dla profesjonalnych archeologów, z pewnością przyczyni się też do pogłębienia świadomości potrzeby ochrony bezcennego dziedzictwa archeologicznego”.

Spotkaniu promującemu książkę towarzyszyły: otwarcie ekspozycji archeologicznej w Wieży Ciśnień i Dzień Otwarty projektu MUS.NET, program Kreatywna Europa, na którym oprócz aplikacji „Muzeum w kieszeni” stworzonej na potrzeby indywidualnego zwiedzania oraz filmu projektowego został zaprezentowany kolejny efekt działania projektowego aplikacja dla najmłodszych „Draw alive”, dzięki której pokolorowane przez dzieci rysunki ożywają na ekranie.

Autorzy publikacji

Replika szklanej ryby dla pani Marioli Pruskiej – dyrektor lęborskiego Muzeum

Wystawa archeologiczna w Wieży Ciśnień

Źródło: powiat-lebork.com

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Gość Gość

0 0

Polecam każdemu kto tam jeszcze nie był są tam ciekawe zbiory do tej pory nie eksponowane? 14:09, 23.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%