Zamknij
REKLAMA

Ponad 68 mln zł na inwestycje w powiecie lęborskim i gminach

11.10, 31.05.2022 KL Aktualizacja: 11.11, 31.05.2022
Skomentuj
REKLAMA

68.118.500 zł rządowego wsparcia trafi do powiatu lęborskiego oraz miast i gmin powiatu. To wynik rozstrzygnięcia naboru na dofinansowanie inwestycji w powiecie lęborskim z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Wyniki drugiego rozdania  środków ogłosił w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller podczas spotkania z samorządowcami w lęborskim starostwie.

Program Inwestycji Strategicznych powstał po to, by niwelować różnice między samorządami. Rząd premiera Mateusza Morawieckiego realizuje zasadę zrównoważonego rozwoju, a samorządy udowodniły w pierwszej edycji programu, że potrafią sprawnie wykorzystać dodatkowe środki finansowe – mówił podczas zorganizowanej w lęborskim starostwie konferencji prasowej poseł Piotr Müller – 13 projektów zgłoszonych przez samorządy to inwestycje, które pomogą rozwijać się Powiatowi Lęborskiemu, Lęborkowi, Łebie oraz gminom: Cewice, Nowa Wieś Lęborska i Wicko.

Najwyższą kwotę dofinansowania otrzymał Powiat Lęborski. To aż 16 mln 585 tys. zł, ale też zakres zadań opisanych w projektach jest ogromy. To przede wszystkim inwestycja w ochronę zdrowia mieszkańców powiatu, a więc dostosowanie infrastruktury i wyposażenia SPS ZOZ w obszarze Oddziałów: Położniczo-Ginekologicznego, Neonatologicznego i Pediatrycznego, a także stworzenie w strukturze szpitala Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. – To w dużej mierze sprawi wzrost potencjału szpitala do tego stopnia, że pacjenci z terenu powiatu będą mogli korzystać z szerokiego wachlarza świadczeń medycznych na miejscu, bez konieczności wyjazdów do nieraz daleko poza powiatem położonych ośrodków medycznych – mówiła Alicja Zajączkowska, Starosta Lęborski, nie kryjąc zadowolenia z rozstrzygnięcia i wysokości przyznanych środków.

Wicestarosta Edmund Głombiewski dziękował posłowi Müllerowi za osobiste zaangażowanie w sprawy istotne dla powiatu, jako całości, i wsparcie w możliwościach pozyskania rządowych środków. Kolejną zrealizowaną inwestycją dzięki wsparciu z RPIS, będzie przebudowa drogi powiatowej 1322G od miejscowości Kębłowo Nowowiejskie do granicy powiatu. – Systematycznie realizujemy plan modernizacji połączeń drogowych w powiecie, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że sprawny system dróg to niezwykle znaczący element w rozwoju powiatu – od poprawy atrakcyjności inwestycyjnej naszego terenu, poprzez możliwości rozwojowe turystyki, aż po kluczowy dla nas wzrost bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców – argumentował wicestarosta – A to byłoby zadanie trudne, gdyby nie rządowe wsparcie.

Kolejne co do wielkości dofinansowanie otrzyma Lębork – 14 mln zł. Jak zapowiedział burmistrz Witold Namyślak, środki zostaną przeznaczone na rewitalizację otoczenia lęborskiego węzła przesiadkowego oraz stworzenie Banku Kultury – I etapu przebudowy dawnego budynku banku na siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej. 13 mln 550 tys. zł otrzyma Łeba. Zdaniem Krzysztofa Króla, zastępcy burmistrza tego miasta, pieniądze rządowe pozwolą na budowę sieci wodociągowej do obsługi terenów inwestycyjnych zlokalizowanych w północno-wschodniej części Łeby oraz przebudowę układu komunikacyjnego przy Placu Dworcowym i przyległych ulic. Gmina Cewice otrzyma 9 mln 635 tys. zł. Wójt Jerzy Bańka przeznaczy te środki na rozbudowę i przebudowę Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Siemirowicach wraz z zagospodarowaniem terenu. Powstanie także świetlica wiejska w Unieszynie oraz zostaną przeprowadzone prace termomodernizacyjne nas Osiedlu Na Wzgórzu w Cewicach. Dariusz Weleśkiewicz – wójt Gminy Wicko wykorzysta dofinansowanie w wysokości 9 mln 348 tys. 500 zł na budowę stacji uzdatniania wody wraz z siecią kanalizacyjną w Białogardzie, przebudowy dróg w miejscowościach: Szczenurze, Nieznachowo, Gęś, Dymnica i Nowęcin oraz na budowę świetlicy w Charbrowie i zmodernizowanie infrastruktury towarzyszącej. Kwota 5 mln zł dla Gminy Nowa Wieś Lęborska pozwoli na zamknięcie tematu budowy kanalizacji sanitarnej w Lubowidzu. Zdaniem odbierającego promesę dofinansowania wójta Zdzisława Chojnackiego, to obecnie priorytet, ponieważ rejon jeziora Lubowidzkiego to strategiczne miejsce o ogromnym potencjale rozwojowym, ciągle zbyt mało zagospodarowane właśnie z powodu słabego skanalizowania.

Samorządowcy zarówno podczas oficjalnego spotkania, jak i w rozmowach kuluarowych podkreślali, że przyznane rządowe środki pomagają rozwiązywać problemy, które bez dodatkowego wsparcia nie miałyby przez długi czas szans na pomyślny finał.

Źródło: powiat-lebork.com

(KL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%