Zamknij
REKLAMA

Nagrody i wyróżnienia z okazji Lęborskich Dni Techniki

15.02, 14.06.2022 KL Aktualizacja: 15.05, 14.06.2022
Skomentuj Fot. lebork.pl
REKLAMA

10 czerwca br. w Zespole Szkół-Mechanicznych w Lęborku miały miejsce obchody XXXVII Lęborskich Dni Techniki. W tym roku postanowiono uhonorować postać polskiego wynalazcy Ignacego Łukasiewicza w 200. rocznicę urodzin - były to Dni pod hasłem „Ignacy Łukasiewicz, prekursor światowego przemysłu naftowego”.

Po wysłuchaniu wykładu inauguracyjnego pt. „Dlaczego współczesne ocieplenie klimatu stanowi zagrożenie? Co możemy zrobić?” wygłoszonego przez prof. dr hab. Mirosława Miętusa, polskiego fizyka, oceanografa i geografa przez lata związanego z Instytutem Geografii Uniwersytetu Gdańskiego, od 2021 roku pełniącego funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, odbyło się wręczenie nagród i wyróżnień.

Tradycją Dni Techniki jest przyznanie przez Komitet Terenowy Naczelnej Organizacji Technicznej tytułu „Menadżera Ziemi Lęborskiej 2022” - otrzymał go pan Maciej Babij – dyrektor spółki i prezes zarządu Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego AMG Sp. z o.o. w Lęborku.

Spotkanie było również okazją do ogłoszenia wyników Konkursu Certyfikat Promocji Ziemi Lęborskiej. W tym roku przyznano nagrody w trzech kategoriach: „Osobowość”, „Działalność na rzecz społeczności lokalnej” oraz dwie nagrody specjalne.

W kategorii „Osobowość” statuetkę otrzymała Dorota Reszke - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łebie. Biblioteka w Łebie, poza swą podstawową funkcją, pełni rolę ważnego ośrodka kulturotwórczego. Laureatka wielu wyróżnień i nagród, autorka książek popularyzujących Łebę, współtwórczyni Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łebie poprzez realizację nieszablonowych pomysłów, doprowadziła do przyznania bibliotece w Łebie 11 miejsca w kraju w rankingu polskich bibliotek, organizowanym przez Instytut Książki i Dziennik Rzeczpospolita.

W kategorii „Działalność na rzecz społeczności lokalnej” statuetkę otrzymało Stowarzyszenie Obliwice i Okolice.  Wyróżnienie przyznano za wykorzystanie potencjału „Łabędziego Stawu”, realizację projektów związanych z rozwojem turystyki i rekreacji oraz działalność na rzecz integracji społeczności lokalnej, co zaowocowało wzmożeniem aktywności społecznej, ruchowej i twórczej, a także za promocję wolontariatu.

Nagrody specjalne, w postaci pamiątkowych grawertonów, za całokształt działalności, utrzymywanie wysokich standardów i jakości produkcji przy jednoczesnym wdrażaniu rozwiązań proekologicznych oraz za działalność charytatywną otrzymały znane i cenione w całej Europie: Odlewnia Żeliwa i Metali Nieżelaznych „Spomel” Spółdzielnia Pracy w Lęborku i Zakład Wytwórczy Aparatów Elektrycznych „ZWAE” Sp. z o.o.

Pozostałe wyróżnienia:

- „Medal Starosty Lęborskiego” otrzymał Jerzey Burghardt – działający w Komitecie Terenowym NOT w Lęborku od początku jego istnienia za wieloletnią pracę na rzecz miasta i powiatu lęborskiego.

- Tytuł „Mister Budownictwa” otrzymały KMK Krawczyk – Katarzyna Krawczyk i mgr inż. arch. Joanna Bocheńska za realizację budowy osiedla mieszkalnego „Ceramika” przy ul. Ceramicznej w Lęborku.

- Tytuł „Nauczyciela Roku” przypadł mgr inż. Aleksandrowi Czarneckiemu – dyplomowanemu nauczycielowi w branży mechatronicznej, mechanicznej i elektrycznej w Zespole Szkół Mechaniczno-Informatycznych w Lęborku.

Podczas uroczystości ogłoszono także wyniki i nagrodzono laureatów konkursu plastycznego "Polscy Inżynierowie i Wynalazcy: Ignacy Łukasiewicz - życie, wynalazki, dokonania":

  • I miejsce Juliusz Grudzina - SP4 (opiekun Bożena Weber),
  • II miejsce Malwina Mikońska - SP5 (opiekun Marzena Pawelczyk),
  • III miejsce przypadło Kornelii Zając - SP7 (opiekun Marzena Pawelczyk).

Kolejną tradycją święta inżynierów i techników jest nagradzanie najlepszych w rozgrywkach łamigłówki sudoku. Rozegrany w ratuszu XIV Otwarty Pomorski Konkurs Sudoku wygrała w tym roku Elżbieta Rekowska-Klassa. Kolejne miejsca przypadły Sylwii Warias, Aleksandrze Kochanowskiej, Annie Pająk i Marianowi Kurzydło.

Uroczystość uświetnił występ muzyczny utalentowanych solistek z Młodzieżowego Domu Kultury.

Źródło: lebork.pl

 

(KL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%