Zamknij
REKLAMA

O drogach i kolei w związku z budową elektrowni jądrowej

10.22, 29.06.2022 Kl Aktualizacja: 10.28, 29.06.2022
Skomentuj Fot. powiat-lebork.com
REKLAMA

Przed minionym weekendem odbyło się spotkanie włodarzy powiatu wejherowskiego, lęborskiego i puckiego, miasta Łeby oraz gmin: Choczewo, Gniewino, Krokowa, Wicko, Łęczyce, Nowa Wieś Lęborska, Wejherowo z przedstawicielami Polskich Elektrowni Jądrowych. Rozmowy  dotyczyły budowy i funkcjonowania elektrowni jądrowej oraz budowy infrastruktury transportowej związanej z realizacją tego przedsięwzięcia.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy Starosty Wejherowskiego i Polskich Elektrowni Jądrowych. Głównym tematem były drogi, połączenia kolejowe oraz sieci elektroenergetyczne, które będą musiały powstać w związku z planowaną budową siłowni jądrowej. Oprócz reprezentantów Polskich Elektrowni Jądrowych, w rozmowach uczestniczyli starostowie: wejherowski, pucki, lęborski oraz wójtowie gmin: Choczewo, Gniewino, Krokowa, Wicko, Łęczyce, Nowa Wieś Lęborska, Wejherowo oraz burmistrz miasta Łeba. W spotkaniu uczestniczyła Starosta Lęborski Alicja Zajączkowska.

Infrastruktura wokół elektrowni zlokalizowana będzie nie tylko w gminie lokalizacyjnej, ale również w gminach ościennych. Prace będą realizowane praktycznie w całym województwie pomorskim przez państwowe podmioty realizujące duże przedsięwzięcia o zasięgu ogólnopolskim, m.in. Polskie Koleje Państwowe, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej, PEJ Sp. z o.o. wybuduje bezpieczne, sprawdzone, wielkoskalowe, wodne ciśnieniowe reaktory jądrowe generacji III(+) w technologii PWR. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co dwa-trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW. Uzgodnienia z samorządowcami będą miały swój dalszy ciąg w miarę postępowania procesu inwestycyjnego.

Głównym wnioskiem z rozmów jest postulat samorządowców, aby nowe drogi i połączenie kolejowe były wykorzystywane nie tylko na potrzeby elektrowni, ale także były dostępne dla mieszkańców oraz turystów. Samorządowcy są w tej kwestii jednomyślni - proces inwestycyjny wokół elektrowni starają się maksymalnie połączyć z korzyściami dla lokalnych społeczności.

Rozmowy i uzgodnienia dotyczące rozwoju regionu w związku z budową i eksploatowaniem elektrowni jądrowej będą kontynuowane w miarę postępu procesu inwestycyjnego.

Źródło: powiat-lebork.com

(Kl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%