Zamknij
REKLAMA

Dzieci wracają do szkoły!

08.47, 01.09.2022 KL Aktualizacja: 08.48, 01.09.2022
Skomentuj Fot. pixabay.com
REKLAMA

Dzisiaj, 1 września rozpoczyna się rok szkolny. Tego dnia i w kolejnych należy liczyć się ze zwiększonym ruchem pieszych i pojazdów. W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników dróg lęborscy policjanci obejmą szczególnym nadzorem rejony szkół i przedszkoli.

W związku z tym, że od 1 września do szkół ruszą dzieci i młodzież, policjanci z lęborskiej drogówki wzmogą swoje działania w obrębie placówek edukacyjnych, przystanków autobusowych i w okolicach przejść dla pieszych, gdzie będą zwracać uwagę między innymi na prędkość pojadów oraz zachowanie kierowców wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mundurowi sprawdzili już stan infrastruktury drogowej w pobliżu placówek oświatowych na terenie powiatu lęborskiego, przede wszystkim pod kątem bezpieczeństwa pieszych, nie ujawniając nieprawidłowości.Zapewnienie bezpieczeństwa w tym szczególnym okresie jest nie tylko zadaniem policjantów, ale również rodziców i opiekunów dzieci, którzy powinni im uświadomić zagrożenia, na jakie są narażone na drodze. Dzień, w którym dzieci rozpoczynają naukę jest zarówno dla nich jak i rodziców dniem wyjątkowym, w którym nie zawsze pamiętają o zasadach bezpieczeństwa.

Poniżej kilka rad przygotowanych przez policjantów dla dzieci i rodziców.

Na co dziecko musi zwrócić uwagę na drodze:

 • Do szkoły idź drogą uczęszczaną, nie chodź „na skróty” przez miejsca nieznane. Unikaj miejsc niebezpiecznych, takich jak przejście przez tory kolejowe czy kładki w pobliżu wykopów.
 • Jeśli nie ma chodnika, idź poboczem lewą stroną jezdni.
 • Przez jezdnię przechodź w miejscu wyznaczonym. Stosuj się do sygnalizacji świetlnej. Pamiętaj, zawsze przechodź na zielonym świetle. Jeśli nie ma sygnalizacji świetlnej, stań przy krawędzi chodnika, zobacz czy nie nadjeżdża samochód z lewej strony jezdni, następnie z prawej strony jezdni i jeszcze raz upewnij się, czy z lewej strony jezdni nie nadjeżdża samochód. Kiedy jesteś pewny, że nic nie jedzie, możesz przejść przez jezdnię.
 • Nie przebiegaj przez jezdnię, nawet jeśli masz zielone światło i jesteś na pasach.
 • Noś elementy odblaskowe widoczne dla nadjeżdżających kierowców. Umieść je na plecaku i na częściach ubioru zewnętrznego.
 • NIGDY nie wybiegaj na jezdnię zza samochodu czy innej przeszkody ograniczającej widoczność na drodze, bo możesz być potrącony przez nadjeżdżający pojazd
 • Wybierając drogę do szkoły, wybierz najbezpieczniejszą. Unikaj miejsc niebezpiecznych, takich jak przejście przez tory kolejowe, kładki w pobliżu wykopów.

Rady dla rodziców:

 • Pamiętaj, aby Twoje dziecko zawsze było widoczne na drodze i nosiło odblaski.
 • Zapoznaj dziecko z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa ruchu drogowego (aby zachowało szczególną ostrożność na pasach, podczas przechodzenia przez ulicę czy na przystanku autobusowym).
 • Wybierz wspólnie z dzieckiem najbezpieczniejszą drogę do szkoły i przejdźcie wspólnie wybraną trasę.
 • Korzystaj z auta w sposób bardzo odpowiedzialny. Pamiętaj, że zachowanie dziecka często bywa trudne do przewidzenia. Zwolnij, gdy zbliżasz się do miejsca, w którym znajduje się szkoła, przedszkole czy plac zabaw.
 • Dowożąc do szkoły dziecko w wieku do 12 roku życia, pamiętaj o przepisach dotyczących używania urządzeń ochronnych.
 • Zatrzymaj auto w miejscu dozwolonym tak, aby nie ograniczyć widoczności dla innych kierujących i pieszych przechodzących przez jezdnię. Nigdy nie parkuj w zatoczce autobusowej. Zapewnij dziecku bezpieczeństwo, kiedy wsiada i wysiada z samochodu.
 • Zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym „dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania”. Przepis ust. 1 nie dotyczy drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych.

Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze.

Zwracajmy uwagę na dzieci, pomóżmy im bezpiecznie dotrzeć do szkoły i wrócić do domu! Niech droga do szkoły będzie bezpieczna przez cały rok! (KPP Lębork)

 

(KL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%