Zamknij
REKLAMA

Uwaga piesi! Nowe obowiązki i zakazy od 21 września

09.56, 02.09.2022 KL Aktualizacja: 09.57, 02.09.2022
Skomentuj Fot. Materiały prasowe
REKLAMA

Z dniem 21 września wchodzi w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym. Zmiany dotyczą i kierowców, i pieszych. W artykule przytoczymy nowe obowiązki i zakazy dotyczące pieszych, które opracował magazyn motoryzacyjny Auto Świat.

Znowelizowane Prawo o ruchu drogowym wchodzi w życie 21 września br. Bardzo ważną zmianą dotyczącą pieszych jest to, jak muszą traktować ścieżkę dla rowerów i rower czy hulajnogę poruszające się po niej. Nowe przepisy pozwolą łatwiej ustalić winnego zdarzeń drogowych, do których niestety często dochodzi na ścieżkach rowerowych.

Według nowych przepisów droga dla rowerów ma być przez pieszego traktowana na równi z jezdnią, a rower jak każdy pojazd. Niedozwolone, np. będzie przechodzenie przez drogę dla rowerów poza przejściem dla pieszych. Będzie to możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach, na identycznych zasadach, jak przechodzenie przez jezdnię poza przejściem. Ważne jest również to, jak pieszy przechodzi przez drogę dla rowerów: ma iść prostopadle do jej osi i najkrótszą drogą. Na drodze dla rowerów pierwszeństwo mają pojazdy poruszające się po niej, czyli rowery, hulajnogi. Pieszy wchodząc na drogę dla rowerów musi być ostrożny i ustąpić im pierwszeństwa. W myśl nowych przepisów za kolizję pieszego z rowerzystą na drodze dla rowerów, poza przejściem dla pieszych, niemal domyślnie odpowiadać będzie pieszy.

Nowe przepisy zabraniają pieszym także:

  • przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;
  • zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko;
  • przebiegania przez jezdnię lub drogę dla rowerów
  • przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych lub drogę dla pieszych i rowerów od jezdni lub drogi dla rowerów, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują;
  • korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Dróg rowerowych jest coraz więcej w naszych miastach i poza nimi. Prawie każda nowa infrastruktura drogowa jest w nie zaopatrzona i to cieszy. Jednak zarówno piesi jak i rowerzyści muszą stosować się do przepisów i być odpowiedzialnymi użytkownikami dróg. Nowe przepisy mają uregulować sprawy jeszcze nieoczywiste dla niektórych tak, aby konfliktów pieszy-rowerzysta i kolizji było jak najmniej.

(KL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%