Z dniem 21 września wchodzi w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym. Zmiany dotyczą i kierowców, i pieszych. W artykule przytoczymy nowe obowiązki i zakazy dotyczące pieszych, które opracował magazyn motoryzacyjny Auto Świat.
Znowelizowane Prawo o ruchu drogowym wchodzi w życie 21 września br. Bardzo ważną zmianą dotyczącą pieszych jest to, jak muszą traktować ścieżkę dla rowerów i rower czy hulajnogę poruszające się po niej. Nowe przepisy pozwolą łatwiej ustalić winnego zdarzeń drogowych, do których niestety często dochodzi na ścieżkach rowerowych.
Według nowych przepisów droga dla rowerów ma być przez pieszego traktowana na równi z jezdnią, a rower jak każdy pojazd. Niedozwolone, np. będzie przechodzenie przez drogę dla rowerów poza przejściem dla pieszych. Będzie to możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach, na identycznych zasadach, jak przechodzenie przez jezdnię poza przejściem. Ważne jest również to, jak pieszy przechodzi przez drogę dla rowerów: ma iść prostopadle do jej osi i najkrótszą drogą. Na drodze dla rowerów pierwszeństwo mają pojazdy poruszające się po niej, czyli rowery, hulajnogi. Pieszy wchodząc na drogę dla rowerów musi być ostrożny i ustąpić im pierwszeństwa. W myśl nowych przepisów za kolizję pieszego z rowerzystą na drodze dla rowerów, poza przejściem dla pieszych, niemal domyślnie odpowiadać będzie pieszy.
Nowe przepisy zabraniają pieszym także:
Dróg rowerowych jest coraz więcej w naszych miastach i poza nimi. Prawie każda nowa infrastruktura drogowa jest w nie zaopatrzona i to cieszy. Jednak zarówno piesi jak i rowerzyści muszą stosować się do przepisów i być odpowiedzialnymi użytkownikami dróg. Nowe przepisy mają uregulować sprawy jeszcze nieoczywiste dla niektórych tak, aby konfliktów pieszy-rowerzysta i kolizji było jak najmniej.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz