Zamknij

Fala imigracji zalała woj. pomorskie

15:00, 26.05.2018 A.D
Skomentuj

W lęborskim starostwie dyskutowano na temat gigantycznego wzrostu liczby imigrantów w woj. pomorskim.

Podjęcie tematu migracji i rozumienie wagi integracji dla Pomorza było tematem seminarium „Integracja imigrantów – wyzwania regionalne”, która odbyła się w poniedziałek (21.05) w lęborskim starostwie. 

Z dyskusji prowadzonych w ramach panelu dyskusyjnego wynika, że w 2015 roku na terenie woj. pomorskiego zarejestrowano 2927 oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom. Liczba ta w kolejnym wzroku wzrosła do 67.395, by w roku 2017 osiągnąć pułap 132 tysięcy. Imigranci przebywający na terenie województwa pomorskiego to w przeważającej części osoby pochodzenia ukraińskiego. Ich liczbę można oszacować na ok. 120 tys.. Mniej, bo ok 7 tys. jest tu Białorusinów, a najmniej – zaledwie 3 tys Mołdawian. 

Po 2014 roku imigracja do naszego województwa nabrała charakteru osiedleńczego, choć wciąż wiele osób uprawia tzw. imigrację wahadłową, pracując w Polsce przez pół roku na podstawie oświadczenia. 

Z raportu „Obywatele Ukrainy na pomorskim rynku pracy”, przeprowadzonego na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Pracy wynika, że konieczne jest przyjęcie integracji jako drogowskazu i perspektywy myślenia o migrantach w województwie pomorskim. Jeśli nie będziemy dbać o integrację na poziomie szkół, zakładów pracy, przestrzeni publicznej, to w alternatywie mamy strategię separacji migrantów, a ta zawsze zmierza do konfliktów lub strategię marginalizacji, skutkującą brakiem zaangażowania, byciem „tu” na chwilę, nie inwestowaniem i nie dbaniem o wspólną przestrzeń życia. 

Uczestnicy seminarium mieli okazję zapoznać się z tym, jak zarządzać tematyką imigracji na poziomie powiatu. Po przeprowadzeniu podobnych spotkań w innych powiatach, część z nich zostanie zaproszona do udziału w kolejnym etapie prac, czyli stworzeniu lokalnego planu działania. Wśród 8 najważniejszych aspektów integracji wskazano, że należy podnosić kompetencje samorządów w obszarach aktywizacji i integracji społecznej i zawodowej, z uwzględnieniem działań  w zakresie procedur pobytowych, warunków mieszkaniowych, pomocy społecznej, rynku pracy, wspierania przedsiębiorczości, edukacji, ochrony zdrowia, bezpieczeństwa, kultury, czy integracji imigrantów z lokalną społecznością. 

Jednym z efektów kompleksowych działań na rzecz integracji imigrantów będzie publikacja „Pierwsze kroki w województwie pomorskim”, zawierająca podsumowanie wypracowanych standardów świadczenia usług publicznych na rzecz imigrantów. 

(A.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%