Zamknij
REKLAMA

Ranking. W Lęborku żyje się "tanio"?

07:30, 13.09.2018 | A.D
Skomentuj
REKLAMA

Ile w Lęborku płaci się za m.in. za wodę, śmieci i komunikację publiczną? Gdzie mieszka się tanio, a gdzie drogo? Opublikowano właśnie ranking wydatków komunalnych mieszkańców miast powiatowych.

Analizę kosztów usług komunalnych w miastach powiatowych opracowała firma Curulis - Doradztwo Samorządowe. W rankingu wzięto pod uwagę roczne koszty, jakie ponosi "przeciętna polska rodzina" w pięciu obszarach: zaopatrzenie w wodę, odprowadzanie ścieków, odbiór odpadów, komunikację publiczną, strefy płatnego parkowania. 

- Dziś bieżąca woda, odbiór śmieci czy transport publiczny są codziennością, na którą z biegiem lat przestajemy zwracać uwagę. Poza jednym przypadkiem - kiedy przychodzi nam zapłacić rachunek. Ten rachunek, często rozumiemy na własny sposób w zupełnym oderwaniu od tego co na niego wpływa. W poniższym raporcie staramy się pokazać, że koszt tej samej usługi może być różny w zależności od decyzji podjętych w przeszłości czy uwarunkowań lokalnych. Wierzymy, że wyniki rankingu przyczynią się do refleksji nad kosztami, jakie mieszkańcy gmin i miast muszą ponosić, a także skłonią do modyfikacji swojej polityki tam, gdzie to niezbędne - pisze w raporcie prezes zarządu Curulis Sp. z o.o., Mateusz Klupczyński.

W rankingu znalazło się 339 miast powiatowych. Liderem zestawienia jest zdecydowanie miasto Kozienice, gdzie rocznie przeciętna rodzina na usługi komunalne wydaje 1 310,41 zł. Ostatnie miejsce zajęło miasto Tarnowskie Góry z wynikiem aż 3 909,42 zł.

Lębork uplasował się na bardzo dobrej, 39 pozycji w rankingu. Według analizy jedna rodzina wydaje tu 2 182,20 zł rocznie na usługi komunalne takie jak m.in. woda, śmieci i odprowadzanie ścieków.

(A.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz