Zamknij
REKLAMA

Rynek pracy otwarty dla polonistów

15:22, 25.04.2019 | materiały partnera

Jeszcze parę lat temu absolwenci studiów humanistycznych narzekali na brak satysfakcjonujących propozycji zawodowych. Obecnie jednak poloniści mogą liczyć na wiele intratnych ofert, niekoniecznie ściśle związanych z ich główną specjalizacją.

Praca dla nauczycieli

Poloniści ze specjalizacją nauczycielską nie muszą pracować w szkole – mogą wziąć pod uwagę nawiązanie współpracy z firmami oferującymi korepetycje dla uczniów i studentów. Nauczanie indywidualne to także świetny wybór dla osób, dla których podstawowa pensja nauczycielska nie jest wystarczająca. Połączenie etatu w szkole z udzielaniem korepetycji może przynieść miesięczną kwotę rzędu 6700 zł netto.

Oferty pracy dla polonistów

Absolwenci polonistyki nie muszą wiązać swojej przyszłości z nauczaniem. Współczesny rynek jest otwarty na osoby, które mogą pochwalić się dobrym warsztatem pisarskim. Dzięki temu polonista może liczyć na zatrudnienie:

  • w redakcjach czasopism,
  • w wydawnictwach (jako korektor),
  • w branży marketingowych (jako copywriter),
  • w branży Public Relations.

Nierzadko zdobycie upragnionej posady jest uzależnione od posiada doświadczenia na podobnym stanowisku. Warto zatem jak najwcześniej rozpocząć aktywność zawodową i zdecydować się na staż, kierując się swoimi zainteresowaniami. Dzięki temu praca będzie nie tylko źródłem satysfakcjonującego wynagrodzenia, ale i przyjemności.

A może biblioteka?

Dla wielu osób spełnieniem marzeń jest przede wszystkim spokojna praca, w której pełnione obowiązki nie będą źródłem stresu. Pod tym kątem warto postawić na zatrudnienie w bibliotece. Wielu polonistów decyduje się na pracę w tym charakterze, nierzadko łącząc ją z dodatkowymi źródłami zarobku. Wbrew pozorom, bibliotekarze mogą pochwalić się zadowalającym wynagrodzeniem, szczególnie jeśli pracują w większym punkcie bibliotecznym.

Studia polonistyczne mogą zapewnić dobrze płatną posadę. Absolwenci filologii polskiej powinni zapoznać się ze wszystkim możliwościami zawodowymi, aby wybrać dla siebie pracę z gwarancją korzystnych warunków finansowych.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop