Zamknij
REKLAMA

Do Popowa nową drogą

09:00, 19.11.2019 | A.D
Skomentuj
REKLAMA

18 listopada oddano oficjalnie do użytku drogę z Lęborka do Popowa. 

 Inwestycja przebudowy fragmentu tzw. „kaszubskiego skrótu” do Trójmiasta kosztowała prawie 3,5 mln zł. Prace trwały 4 miesiące i zostały zakończone w planowanym terminie. Dotychczas droga z Lęborka do Popowa była w tragicznym stanie technicznym. Liczne spękania, ubytki i wyboje nie tylko nie zapewniały komfortu podróżowania, ale stanowiły realne zagrożenie dla uczestników ruchu. Obrazu zniszczenia dopełniały zniszczone krawędzie jezdni. O konieczności przebudowy drogi i poprawy bezpieczeństwa użytkowników tej trasy zdecydowano w Starostwie Powiatowym w Lęborku podczas spotkania Starosty Lęborskiego z wójtami gmin Linia i Cewice. Międzygminno-powiatowe porozumienie w sprawie przebudowy drogi spowodowało, że wszystkie samorządy przekazały środki na realizację inwestycji. Ponad 1,7 mln zł pozyskano z Funduszu Dróg Samorządowych. Porozumienie w sprawie przebudowy samorządowcy zawarli 27 maja br., a już 9 lipca odbyło się przekazanie placu bodowy wyłonionemu w procedurze przetargowej wykonawcy.

– Cieszę się, że udało się tę inwestycję przeprowadzić w tak sprawny i bezkonfliktowy sposób – mówiła podczas przekazania drogi do użytku Alicja Zajączkowska, Starosta Lęborski – Dobra wola współpracy pomiędzy samorządami doprowadziła tę inwestycję w krótkim czasie do szczęśliwego finału, co przełoży się na wyraźną poprawę bezpieczeństwa zarówno użytkowników tej drogi, jak i okolicznych mieszkańców.

Jak mówi Adrian Wenta, Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych, przebudowa polegała na dostosowaniu konstrukcji jezdni w celu uzyskania parametrów wymaganych dla obciążenia 100kN, wykonaniu skrzyżowania typu rondo, wzmocnieniu istniejącej jezdni bitumicznej, wykonaniu poszerzeń, przebudowie zjazdów, wykonaniu oznakowania pionowego i poziomego oraz ustawieniu stalowych barier ochronnych.

– Dziękuję w imieniu mieszkańców Gminy Linia, bo choć nasz wkład finansowy był niewielki, to inwestycja została zrealizowana w większym wymiarze, niż wcześniej zakładano. To w tych czasach raczej niespotykane – mówiła Bogusława Engelbrecht, Wójt Gminy Linia – Cieszę się, że inwestycja przebiegła tak sprawnie i w tak miłej atmosferze międzygminnej współpracy, o co we wprost matczyny sposób zadbała pani Starosta. Roboty uzupełniające towarzyszące przebudowie wykonano na dystansie 810 m za kwotę ponad 165 tys. zł.

– Ta droga wymagała pilnego remontu i niezmiernie się cieszę, że udało się znaleźć w budżecie pieniądze na tę inwestycję – dodał Wójt Gminy Cewice Jerzy Bańka.

W trakcie przebudowy wykonano również zatokę autobusową. Konstrukcja ronda wykonana została wg najnowszych standardów, co zapewni długoletnią bezawaryjną eksploatację. Realizacja przebudowy nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie ze środków znajdujących się w dyspozycji wojewody. Kolejny etap prac znajduje się już na etapie przygotowawczym.

– Trzeba podkreślić rolę wojewody, który nas zachęcał do kontynuowania tej inwestycji, co zaowocowało podpisaniem umowy na realizację drugiego etapu, czyli przebudowy drogi powiatowej 1336G do granicy powiatu Lęborskiego wraz z przebudową skrzyżowania z drogą powiatową 1327G – powiedział Edmund Głombiewski, Wicestarosta Lęborski.

Aktualnie trwa przygotowywanie postępowania przetargowego.

(A.D)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

PNPN

4 0

Dlaczego nie wymalowano pasów - powiat wejherowski wymalował pasy od Zakrzewa do Linii,
asfalt jest mocno czarny, tylko czekać kiedy ktoś wyleci z trasy bo drogi nie zna.
Nie wspomnę, że pasy to chyba jakiś standard w cywilizowanym kraju. 14:29, 19.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz