Zamknij
REKLAMA

Nowe zaostrzenia w kwestii narodowej kwarantanny

18:30, 24.03.2020 | K.L
REKLAMA
Skomentuj
fot: Kancelaria Premiera/twitter

O północy wchodzi w życie nowe rozporządzenie. Rząd wprowadza ograniczenia w przemieszczaniu się oraz zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób. Nowe przepisy obowiązywać będą do 11 kwietnia.

Podczas konferencji prasowej szef rządu Mateusz Morawiecki podziękował wszystkim służbom i osobom zaangażowanym w walkę z koronawirusem. Wzywał do przestrzegania wprowadzonych ograniczeń, ale poinformował o konieczności wprowadzeniu nowych. Oprócz ograniczeń dotyczących transportu publicznego, obejmujących podział miejsca w komunikacji na dwa, wprowadzone zostają ograniczenia dotyczące zgromadzeń i poruszania się poza domem.

- Wprowadzamy ograniczenia przemieszczania się z wyjątkiem drogi do i z pracy, wolontariatu związanego z koronawirusem i niezbędnych spraw życia codziennego – poinformował premier.

Jak dodał minister zdrowia Łukasz Szumowski, nowe przepisy zakazują wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Spotykać będziemy mogli się jedynie z członkami najbliższej rodziny, a także z osobami, z którymi pozostajemy w stałym pożyciu. Po ulicy poruszać może się razem nie więcej niż dwie osoby, wyłączając członków rodzin. Minister zaznaczył, że nie ma uzasadnienia epidemicznego dla wydzielania całych obszarów czy sektorów Polski i blokowania ich w jakikolwiek sposób.

− Wprowadzamy #ZostańmyWDomu w życie − poza najważniejszymi sytuacjami jak wyjście do sklepu, apteki czy wyprowadzenie psa. Bądźmy rozsądni, ratujmy życie swoich bliskich oraz zdrowie i życie medyków, bo oni są na pierwszej linii frontu – apelował minister zdrowia i dodał: − Jeśli nie ograniczymy naszych kontaktów do minimum to nie ograniczymy liczby chorych, nie uratujemy większej liczby ludzkich żyć. Wiem, że jest trudno, ale proszę o jeszcze większe ograniczenia.

Minister Łukasz Szumowski zwrócił się również do włodarzy miast, aby umożliwili oni pasażerom poruszanie się w komunikacji miejskiej tak, aby tylko połowa miejsc siedzących była zajęta.

Jak dodał premier Morawiecki, wszystkie dotychczasowe zasady dotyczące galerii handlowych, działalności gastronomicznej i kwarantanny nadal obowiązują. Monitoruje je policja.

− Chcemy by po świętach wielkanocnych była taka sytuacja epidemiczna, by Polacy mogli wrócić do pracy, by życie wróciło do nowej normalności – dodał premier.

Wzywał również do dbania o warunki sanitarne m.in. w środkach komunikacji publicznej, w przestrzeniach, z których korzysta więcej osób, jak np. klatki schodowe czy windy. Przypominał o środkach ostrożności i częstej dezynfekcji współużytkowanych powierzchni takich jak barierki czy uchwyty w komunikacji.

− Dzięki temu myślę, że po świętach wielkanocnych, w nowych okolicznościach sanitarnych będziemy się budzić do normalnego życia – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

(K.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© gle24.pl | Prawa zastrzeżone