Zamknij
REKLAMA

Remont wieży kościoła św. Jakuba Ap. trwa

18:30, 01.09.2020 | K.L
Skomentuj fot.: lebork.pl
REKLAMA

Parafia św. Jakuba Ap. jest najstarszą świątynią w Lęborku. Zbudowana na przełomie XIV i XV wieku z cegły, jako kościół obronny, jest pięknym zabytkiem. Od strony zachodniej mieści się wieża z głównym wejściem do kościoła. Obecnie wieża jest remontowana w ramach projektu „Skarby Lęborka – ukazanie dziedzictwa kulturowego miasta przez odratowanie i wyeksponowanie elementów zabytkowego centrum”.

Na remont wieży z przygotowaniem jej do udostępnienia turystom Miasto Lębork wraz z Parafią św. Jakuba Ap. pozyskało unijną dotację. Realizacja inwestycji ma dostosować ponad 41-metrową wieżę do funkcji punktu widokowego. W tym celu w środku wieży wybudowana została drewniana klatka schodowa. Prace renowacyjne prowadzone były także przy kościelnym dzwonie, zegarze i drzwiach wejściowych do wieży. Naprawione zostały także spiralne schody na poziom pierwszy wieży. W ramach remontu wieża zyskała nową instalację elektryczną i przeciwpożarową. Termin zakończenia prac wyznaczono na koniec roku 2020.  

Łączny koszt inwestycji w zabytkowym Sanktuarium św. Jakuba Ap. wyniesie 910 tys. 136 zł. Wkład parafii to 252 tys. 721 zł. Dotacja Marszałka Województwa Pomorskiego to 545 tys. 100 zł. Natomiast Miasto Lębork dofinansowało prace konserwatorskie kwotą 111 tys. 315 zł. 

Poniżej zdjęcia z podpisania umowy dotacyjnej z proboszczem o. Robertem Wołyńcem. Miasto reprezentowali Burmistrz Lęborka Witold Namyślak i Sekretarz Miasta Marian Kurzydło.

Źródło: lebork.pl

 

(K.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz