Zamknij
REKLAMA

KORONAWIRUS OCZAMI EKSPERTÓW

15:30, 16.09.2020 | K.L
Skomentuj Fot: Karolina Misztal
REKLAMA

Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinsp. Andrzej Łapiński uczestniczył wczoraj w debacie pn. „Koronawirus oczami ekspertów” zorganizowanej przez Pracodawców Pomorza.

Wczoraj o godz. 13.00 w budynku Olivia Star znajdującym się na terenie kompleksu Olivia Business Centre odbyło się spotkanie ekspertów zajmujących się zwalczaniem pandemii. Jego celem było podsumowanie obecnego stanu wiedzy na temat epidemii, ochrony pacjentów, metod leczenia i profilaktyki, zwłaszcza w momencie poprzedzającym początek jesienno-zimowego sezonu infekcyjnego. Ważnym aspektem było również obalenie niesprawdzonych i szkodliwych teorii, które masowo pojawiają się w przestrzeni mediów elektronicznych.

W dyskusji wzięli udział najwięksi specjaliści i eksperci w dziedzinie zdrowia publicznego, chorób zakaźnych, a także bezpieczeństwa, m.in. dyrektorzy szpitali, przedstawiciele Policji, służb sanitarnych, a także samorządowcy. Wśród prelegentów był nadinsp. Andrzej Łapiński, Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku.

Eksperci pochyli się nad kwestiami bezpieczeństwa epidemiologicznego w regionie. Po zakończeniu panelu dyskusyjnego przyjęty został wspólny apel zawierający między innymi zasady postępowania w obliczu epidemii.

APEL DO SPOŁECZEŃSTWA:

1. Zachowaj bezpieczny odstęp, noś czystą maseczkę, często myj i dezynfekuj ręce.

2. Stosuj wszystkie bez wyjątku zalecenia i wytyczne Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego określające zasady bezpieczeństwa w czasie pandemii, w tym dotyczące imprez i spotkań dużej liczby osób.

3. Reaguj, kiedy widzisz osobę stwarzającą zagrożenie: nieprzestrzegającą obowiązujących zaleceń lub niestosującą się do nałożonej kwarantanny.

4. Przypominaj swoim najbliższym – zwłaszcza dzieciom – o zasadach ochrony i higieny w okresie pandemii.

5. Będąc pracodawcą, wykorzystuj możliwości kierowania pracowników do pracy zdalnej lub rotacyjnej. W miejscu pracy zapewnij odpowiednie, bezpieczne warunki i środki ochrony osobistej.

6. Pomagaj osobom w potrzebie: starszym, samotnym, pozostającym w izolacji albo znajdującym się w innej trudnej sytuacji, lub poinformuj o nich Ośrodek Pomocy Rodzinie.

7. Wskazuj instytucjom nadzorczym i kontrolnym możliwe luki w przepisach i zasadach bezpieczeństwa, aby poprawić system ochrony epidemicznej.

8. Jeżeli stwierdziłeś u siebie lub u osoby bliskiej gorączkę, kaszel, duszności, problemy z oddychaniem, utratę węchu lub smaku, pozostań w domu i natychmiast poproś o teleporadę lekarza pierwszego kontaktu. Nie obawiaj się badania na obecność Covid-19.

9. Gdy wiesz lub podejrzewasz, że miałeś kontakt z osobą zakażoną Covid-19, nie czekaj na objawy, tylko skontaktuj się ze swoim lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Natychmiast zgłoś również ten fakt w wypadku przybycia na badania lub zabieg do szpitala.

10. Zaszczep przeciw grypie siebie i swoich bliskich, zwłaszcza z grupy ryzyka.

Zdjęcia: Karolina Misztal

Źródło: KPP Lębork

(K.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz