14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej popularnie zwany Dniem Nauczyciela, który upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku.
To święto nie tylko nauczycieli, ale wszystkich pracowników oświaty i szkolnictwa wyższego.
Dzień Edukacji Narodowej obchodzi większość państw na świecie, ale w różnych terminach. Przykładowo w Albanii święto to przypada 7 marca, w Argentynie 11 września, w Czechach i na Słowacji 28 marca, a w Meksyku 15 maja. Natomiast 5 października obchodzony jest, pod patronatem UNESCO, Światowy Dzień Nauczyciela. Został proklamowany w 1994 roku na pamiątkę podpisania w 1966 "Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela".
A jaka jest historia tego święta w Polsce? Historia Dnia Edukacji Narodowej w Polsce ma swoje początki w 1957 roku. Wtedy to odbyła się Światowa Konferencja Nauczycielska w Warszawie, podczas której ustalono, że dzień 20 listopada będzie Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela i świętem nauczycieli. W 1972 roku natomiast wprowadzono Dzień Nauczyciela, który przypadał w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej, czyli 14 października. I tak jest do dzisiaj.
Jak obchodzi się to święto w naszym kraju? W szkołach i innych placówkach oświatowych odbywają się zazwyczaj uroczyste akademie, przedstawienia i inne wydarzenia. Ponadto z tej okazji Minister Edukacji Narodowej wręcza nauczycielom złote, srebrne, brązowe Krzyże Zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze.
Nauczycielom i pracownikom oświaty życzymy wszystkiego najlepszego i dużo zdrowia.
Dla pracowników oświaty z powiatu lęborskiego zamieszczamy życzenia od włodarzy Powiatu:
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz