Zamknij
REKLAMA

Dzisiaj Dzień Edukacji Narodowej

11:00, 14.10.2020 | K.L
Skomentuj
REKLAMA

14 października obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej popularnie zwany Dniem Nauczyciela, który upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku.

To święto nie tylko nauczycieli, ale wszystkich pracowników oświaty i szkolnictwa wyższego.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzi większość państw na świecie, ale w różnych terminach. Przykładowo w Albanii święto to przypada 7 marca, w Argentynie 11 września, w Czechach i na Słowacji 28 marca, a w Meksyku 15 maja. Natomiast 5 października obchodzony jest, pod patronatem UNESCO, Światowy Dzień Nauczyciela. Został proklamowany w 1994 roku na pamiątkę podpisania w 1966 "Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela".

A jaka jest historia tego święta w Polsce? Historia Dnia Edukacji Narodowej w Polsce ma swoje początki w 1957 roku. Wtedy to odbyła się Światowa Konferencja Nauczycielska w Warszawie, podczas której ustalono, że dzień 20 listopada będzie Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela i świętem nauczycieli. W 1972 roku natomiast wprowadzono Dzień Nauczyciela, który przypadał w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej, czyli 14 października. I tak jest do dzisiaj.

Jak obchodzi się to święto w naszym kraju? W szkołach i innych placówkach oświatowych odbywają się zazwyczaj uroczyste akademie, przedstawienia i inne wydarzenia. Ponadto z tej okazji Minister Edukacji Narodowej wręcza nauczycielom złote, srebrne, brązowe Krzyże Zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze.

Nauczycielom i pracownikom oświaty życzymy wszystkiego najlepszego i dużo zdrowia.

Dla pracowników oświaty z powiatu lęborskiego zamieszczamy życzenia od włodarzy Powiatu:

 

 

 

 

(K.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz