Zamknij
REKLAMA

Ekshumacja i pochówek

12:22, 19.11.2020 | K.L
Skomentuj fot.: lebork.pl
REKLAMA

W dniu 18 listopada 2020 r. na Cmentarzu Parafialnym w Lęborku w kwaterze ofiar II Wojny Światowej i zbiorowej mogile zamordowanych więźniów Obozu Stutthof odbył się pochówek szczątków plutonowego Henryk Kellera.

Plutonowy Henryk Keller był żołnierzem polskiej Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte, która wchodziła w skład III gwardyjskiego korpusu pancernego Armii Czerwonej. 7 marca 1945 zwiadowca Henryk Keller został zastrzelony przed kościołem na placu Kopernika i tam pochowany.

Przeniesienie szczątków polskiego żołnierza zostało uzgodnione z Instytutem Pamięci Narodowej i Wojewodą Pomorskim, który w wystąpieniu pokontrolnym w 2017 roku zalecił rozważenie przeniesienie grobu Kellera na cmentarz. W ekshumacji, która odbyła się dwa dni wcześniej, 16 listopada, uczestniczył archeolog.

W uroczystym pochówku na cmentarzu wziął udział Burmistrz Lęborka, Witold Namyślak, proboszcz Parafii Najświętszej Maryi Panny Andrzej Żur oraz pracownicy Urzędu Miejskiego. Asystę honorową zapewnili żołnierze z 1. Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego im. gen. Jerzego Jastrzębskiego.

Na Cmentarzu Parafialnym w najbliższych tygodniach odtworzony zostanie nagrobek plut. Henryka Kellera, który był już w bardzo złym stanie.

Źródło: lebork.pl

 

(K.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%