Zamknij
REKLAMA

8 Maja - Dzień Zwycięstwa

09:00, 08.05.2021 | K.L
Skomentuj
REKLAMA

Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa. 76 lat temu, 8 maja 1945 r. zakończyła się jedna z najkrwawszych wojen ery nowożytnej. Tego dnia w Berlinie nastąpiło podpisanie aktu bezwarunkowej kapitulacji faszystowskich Niemiec.

Narodowy Dzień Zwycięstwa świętujemy od niedawna, bo od 2015 roku. Wcześniej rocznicę zwycięstwa nad III Rzeszą obchodzono dzień później – 9 maja. Do początku lat 50. 9 maja był nie tylko świętem państwowym, ale również dniem wolnym od pracy, w którym odbywały się okolicznościowe apele, rocznicowe manifestacje, składano kwiaty i palono znicze. Zmiana daty świętowania z 9 na 8 maja nastąpiła 24 kwietnia 2015 r., kiedy Sejm zniósł ustawą datę ustanowioną jeszcze za czasów Bolesława Bieruta.

Faktycznie kapitulacja Niemiec nastąpiła 7 maja 1945 r. we francuskim Reims, jednak na skutek niezadowolenia Stalina, że w tym ważnym akcie uczestniczył tylko niskiego szczebla oficer radziecki, zdecydowano, że ostateczną kapitulację miał sygnować ze strony radzieckiej, zdobywca Berlina, marszałek Gieorgij Żukow. Bezwarunkowe poddanie się Niemiec podpisał Feldmarszałek Wilhelm Keitel. Dokument sygnowano w jednym z berlińskich kasyn.

Faktyczne zakończenie działań wojennych nastąpiło o 23.01, kiedy w Związku Radzieckim dochodziła pierwsza po północy. Stąd też różnica w obchodzeniu rocznic przez świat zachodni i kraje bloku socjalistycznego. 8 maja to również Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa, upamiętniający zakończenie II wojny światowej w Europie.

Źródło: powiat-lebork.com

(K.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%