Zamknij
REKLAMA

Dożynki powiatowe w Cewicach

09:54, 14.09.2021 | K.L
Skomentuj Fot. cewice.pl
REKLAMA

Dożynki należą do charakterystycznych i najpiękniejszych polskich obrzędów. To uroczystość święta plonów podsumowująca coroczny trud rolników. Stanowią wspaniałą okazję międzypokoleniowej integracji i zaprezentowania dorobku polskiego rolnictwa oraz kultury i sztuki ludowej. XXI Dożynki powiatowe odbyły się w minioną niedzielę 12 września w Cewicach.

Zgromadzeni wokół dożynkowych wieńców i chleba, symbolizujących urodzaj, mieszkańcy powiatu lęborskiego podziękowali za pomyślne zakończenie żniw i zebrane plony. Dożynki powiatowe rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Cewicach. Następnie korowód dożynkowy wraz z Orkiestrą Dętą „Ziemia Lęborska” przemaszerował na stadion Leśnika w Cewicach. Starosta lęborski wraz z wójtem Gminy Cewice powitała rolników, mieszkańców powiatu i reprezentantów władz, a wśród nich posła i rzecznika rządu RP Piotra Müllera reprezentowanego przez kierownika biura Marcina Brodalskiego, Kazimierza Kleinę –  senatora RP, posłów na Sejm RP – Henrykę Krzywonos-Strycharską, Kazimierza Plotzke, radnych wojewódzkich Mirosławę Kaczyńską i Iwonę Mielewczyk. Nie zabrakło także przedstawicieli władz gmin i miast powiatu lęborskiego, w tym burmistrza Lęborka Witolda Namyślaka, Dariusza Waleśkiewicza –  wójta gminy Wicko, Krzysztofa Króla – wiceburmistrza Łeby, Katarzyny Kręcisz i Romana Downara-Zapolskiego – wiceprzewodniczących rady gminy Nowa Wieś Lęborska, wicestarosty Edmunda Głombiewskiego, przewodniczącego rady powiatu Zdzisława Chojnackiego i przewodniczącego rady gminy Cewice, Wiesława Kellera.

Po okolicznościowych przemówieniach rozpoczęły się występy artystyczne. Na scenie wystąpili m.in. Orkiestra Dęta “Ziemia Lęborska”, “Frantówka” , “Kwiaty Jesieni”, chór z Cewic, artyści ze Szkoły Muzycznej w Lęborku, wokalistki z Młodzieżowego Domu Kultury a także wokalistka Magdalena Waleśkiewicz. Wieczorem zagrał zespół „Mover”.

W konkursie “Mocarz Dożynkowy” rywalizowano w siłowaniu się na rękę. Dożynkową imprezę zakończył pokaz laserów wraz z zabawą taneczną. W konkursie wieńców dożynkowych zwyciężyły sołectwa gminy Wicko. Podczas dożynek zbierano pieniądze na budowę hospicjum stacjonarnego w Pogorzelicach, a także była możliwość zaszczepienia się przeciw COVID-19 w szczepibusie.

Nagrodzony wieniec gm. Wicko

Źródło: cewice.pl

(K.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%